Operatie de deviatie de sept

Discutii a caror teme nu se incadreaza intr-unul din celelalte forumuri

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Operatie de deviatie de sept

Mesajde Tonia pe 28 Sep 2008, 20:12

A avut cineva operatie de deviatie de sept ? Stie cineva cum e ? Nedumeririle ar fi, daca se face cu anestezie generala sau doar locala; daca doare, dupa; daca necesita internare si cam de cate zile, informatii despre spital si asigurare medicala ...etc

Fireste ca am auzit eu cate ceva, am mai citit, dar deh ..mai multa informatie nu strica, un om informat e un om puternic! :-)

Ah, recomanda cineva un medic chirurg bun, in Antwerp ?
Am trimitere la un oarecare dr. Catz, a auzit cineva de el ?

Va multumesc
Tonia
Membru
Membru

Locaţie: Anvers

Mesajde speedyvera pe 28 Sep 2008, 21:07

A avut cineva operatie de deviatie de sept ?

Marianliege
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde Cornelia pe 28 Sep 2008, 21:09

Tonia, intreaba-l pe Dutu! Stie multe despre asta...
Noi iti tinem pumnii sa treci cu bine! Eu ti-l recomand pe dr. Declau Frank in Sint Vincentius tel. 03.285.28.30, la doi pasi de noi! Are cabinet si in Mortsel pe Statielei 20, tel 03.440.51.62. www.nko-antwerpen.be

Succes!
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde quasimodo pe 29 Sep 2008, 10:30

Dr. Dewever la Bruxelles, Edith Cavell.
A operat-o pe fetita mea, a fost ireprosabil.

Pentru operatii merita sa faci deplasarea daca ai un medic bun.

Sanatate!
quasimodo
Initiat
Initiat

Mesajde Tonia pe 29 Sep 2008, 18:42

Multumesc pentru informatii si incurajari.

Da, asa m-am gndit si eu, pentru operatii e absolut necesar sa fie un medic bun, cu multa experienta.Desi se spune ca operatia e relativ simpla, imi este frica totusi sa nu imi strambe nasul...adica mai tare decat e deja..ha ha

Multumesc!
Tonia
Membru
Membru

Mesajde marianliege pe 29 Sep 2008, 21:38

Daca nu ar fi fost vorba de operatia de sept as fi facut una de huit :big_grin:

Si mai serios :

Pe 19 februarie m-am internat la CHU LIEGE pentru o operatie la nas. Septul nazal fiind deformat, aveam nasul infundat tot timpul si sforaiam de mama focului. Dupa cateva vizite la spital (si analize cu aparate in timpul somnului- spitalul CHU este renumit pentru laboratorul somnului) s-a decis sa ajungem la operatie: indreptarea septului nazal si taierea omuletului. Doctorita mi-a spus ca, pentru operatiile de sept nazal, cum se "deschide nasul", se poate face si operatie estetica in acelasi timp (pt rambursare de la mutualitate). Asa ca cum aveam nasul un pic "cocosat" m-am decis sa fac si operatia estetica in acelasi timp. (se pare ca se utilizeaza dalta si ciocanul) Am stat in camera simpla, totul s-a petrecut excelent. In cele doua zile pe care le-am petrecut in spital, medicul si asitentele s-au ocupat foarte bine de mine. Iar mancarea a fost foarte buna.Singurul lucru nasol (dar asta se datoreaza operatiei) este ca timp de doua zile nu poti respira pe nas (din cauza celor doua "meches" - festila in romaneste)
Dupa operatie am mai fost la consultatie de inca 4 ori. Si atat.
Dar ca sa fiu sincer, mai mult am "suferit" din cauza gatului, decat a nasului.

Imagine

Asta era poza facuta acasa, imediat dupa ce am ajuns. Am si poze facute la spital, inainte si dupa operatie (imediat dupa "réveil")
Le-as pune aici, dar cred ca sunt putin cam socante (pentru unele persoane cel putin)

Numai bine
marianliege
Senior
Senior

Locaţie: Ličge

Mesajde Guest pe 29 Sep 2008, 22:35

Daca analizele prealabile sunt facute in ambulatoriu si operatia nu include si o parte estetica, spitalizarea dureaza o singura zi; bineinteles daca nu sunt complicatii. Anestezia este generala.
Guest

Mesajde alecsutzsv pe 01 Oct 2008, 00:59

Eu am facut operatia aceasta in aceasta vara, in luna iulie la Cliniques Universitaires Saint-Luc din Bruxelles. Mi-au facut anestezie generala, si m-am trezit intr-o sala de reveille, cu ditamai nasu' si vomitand f mult sange inghitit din timpul operatiei : :appalled: Mi-au scos a doua zi meshele, nu e chiar asa de ingrozitor cum ai vedea ca zic unii pe forumuri dar mi-au lasat niste chestii de silicon in nas. Mi-e ciuda acum ca marianliege a respirat dupa doua zile, eu am stat o saptamana respirand pe gura, si a fost cam un chin. Acum respir mai bine, forma nasului nu s-a schimbat deloc ( tot stramb e ) dar macar s-au rezolvat problemele, au mai disparut durerile de cap si tot felul ce ma afecta inainte.
Imagine
alecsutzsv
Junior
Junior

Locaţie: Bruxelles

Mesajde Tonia pe 01 Oct 2008, 08:48

Mai baieti, eram vesela voiasa ca s-a elucidat secretul, de ce sufeream de cumplite dureri de cap...asa, deviatie de sept, pai la cutit, e simpluuuu, zice medicul de familie, taie un pic, iti indreapta nasul , tzac,pac!
Mi-a trecut un pic veselia si optimismul, dar cu ajutorul informatiilor voastre am cazut in 'real '.
Vad ca e un pic mai complicat decat zice 'dom' doctor.
Am observat ca si daca operatia de deviatie de sept e insotita de rinoplastie sau nu, rezultatele sunt cam la fel.

Cel mai tare imi e frica de anestezia generala. In orice caz, o sa va tin la curent ce si cum am hotarat. De facut tot trebuie sa o fac, nu am de ales. Pot sa aleg unde, cu cine, cand ...

Va multumesc foarte mult pentru informatii, tinem legatura !

Tonia
Tonia
Membru
Membru

Mesajde alecsutzsv pe 02 Oct 2008, 23:45

Nu stiu, eu nu am facut rinoplastie, doar septoplastie , nasul a ramas la fel, au mutat un pic peretele dintre nari, l-au zugravit, etc :)) Oricum vei scapa de dureri de cap, nas infundat, sinuzite, etc .
alecsutzsv
Junior
Junior

Locaţie: Bruxelles

Mesajde poes pe 03 Oct 2008, 14:54

Cam cat costa aceasta operatie plus ceea estetica ? eu mi-am bulit nasul acum ceva ani este putin stramb dar enervant pt ca nu pot respira perfect pe partea stanga :hmpf:
poes
Junior
Junior

Locaţie: Belgium

Mesajde Tonia pe 03 Oct 2008, 20:49

Inca nu stiu, insa daca ai asigurare medicala, deviatia se rezolva cu mutualitatea. Nu stiu daca ( si daca da, in ce procent) insotita de rinoplastie se deconteaza la mutualitate. Dar daca mai ai rabdare vreo luna, iti comunic. :big_grin:

Bafta si tie !
Tonia
Membru
Membru

Mesajde poes pe 04 Oct 2008, 01:10

am asigurare nu ar fi o problema :p si inca mai am rabdare , mai bine zis trebuie sa imi fac curaj sa ma duc :p numai cand aud de doctori mi se scoala paru in cap :dumbfounded:
poes
Junior
Junior

Locaţie: Belgium

Mesajde chrisdoina pe 04 Oct 2008, 13:56

Operatiile de deviatie de sept, atunci cind sint recomandate se un serviciu orl sint decontate de mutuel partial, dar cele estetice nu. O rinoplastie de corectare estetica a nasului, costa in jur de 5000 de euro.In romania se iese mai ieftin cu 2 3 mii de euro.
chrisdoina
Guru
Guru

Mesajde marianliege pe 09 Oct 2008, 14:59

Daca principala operatie se face pentru deviatia de sept, iar in acelasi timp o faci si pe cea estetica, se ramburseaza ca o operatie normala.
Si cu o asigurare de spitalizare in plus, chiar ca nu platesti nimic.
Asta a fost in cazul meu.

Numai bine

PS. Totusi, doua poze in plus: inainte si imediat dupa operatie (la 5 minute de la "trezire")
Sa vedem cine poate face diferenta (pt ca este aproape "imposibil")

Imagine

Imagine

Numai bine si curaj.
marianliege
Senior
Senior

Locaţie: Ličge

Următorul

Înapoi la General