instalare antena satelit

Discutii despre IT,internet,electronice, multimedia, etc

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

instalare antena satelit

Mesajde Iulian pe 25 Mai 2006, 12:32

Salut

Stiti pe cineva care stie sa orienteze o antena de satelit? (DIGI TV)

Multumesc mult,
Iulian
Iulian
Nou venit
Nou venit

Mesajde Guest pe 25 Mai 2006, 12:53

nu iti trebuie decit sa stii sa dai 4 gauri, si sa citesti postul de mai sus ca sa o montezi :D daca ai nelamuriri te pot ajuta prin PM, iar daca ai bani de cheltuit, so gasii careva interesat sa o faca.
Guest

he, he, este mai complicat

Mesajde Iulian pe 25 Mai 2006, 13:14

Gaurile le-am dat da problema ramane: nu primesc nici un semnal pe converter desi am orientat antena cum trebuie (mai mult sau mai putin).

Normal ar trebui sa functioneze fiindca setarea convertorului este facuta.
Iulian
Nou venit
Nou venit

Mesajde korinutza pe 25 Mai 2006, 13:45

Trimite un PM la user-ul serge. El cunoaste cu siguranta pe cineva care regleaza antene de acest tip. Succes :wink: !
korinutza
Guru
Guru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde Guest pe 25 Mai 2006, 15:30

daca este vorba de orientarea parabolei pt satelitul Intelsat 1W cel pe care se gasesc programele DIGI-TV, pe frecv.:
12687 H rate 27500 3/4,(pe care ai si necodat digi-tv info, deci pe aceasta frev; trebuie pus receptorul deocamdata),
12727 H 27500 3/4,
12643 H 27500 3/4,
faci ca in aceasta secventza video : apasa A I C I , dar invirti antena milimetru cu milimetru pina vezi digi-tv info, nu faci ca ala din imagine care o invirte ca la horâ.
daca tot nu vrea mai incerci o frecventa necodata (care are litera F in dreptul ei) de AICI si daca nici asa nu merge faci ce a zis korinutza, chemi ajutoare.
distractie placuta
Guest

Re: instalare antena satelit

Mesajde blademaster pe 24 Mai 2008, 13:17

Iulian scrie:Salut

Stiti pe cineva care stie sa orienteze o antena de satelit? (DIGI TV)

Multumesc mult,
Iulian

Am cautat si eu detalii despre montajul antenelor de satelit si cel mai complet cite despre sateliti si programe romanesti este www.opensat.ro. Daca aveti intrebari puteti sa va uitati acolo. Il recomand
blademaster
Nou venit
Nou venit

Mesajde AdrianToma pe 19 Aug 2008, 17:21

Buna

Stie cineva daca este voie instalarea antenei de satelit(didgiTv) in Liedekerke.din auzite stiu ca sunt comune unde nu se permite instalarea de antene satelit.

merci,
AdrianToma
Membru
Membru

Mesajde NadiaElleboudt pe 19 Aug 2008, 19:17

- in ceea ce priveste comuna si regulamentul : un telefon la primarie , intrebarea si in doua minute sunteti lamurit ...

- pentru instalare probleme tehnice sau altele de acest tip dati un MP pentru MolenbeekPride si se gaseste un sfat sau o solutie viabila.
NadiaElleboudt
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Bruxelles

probleme grele cu instalarea Antenei Satelit!!!

Mesajde dani pe 26 Aug 2008, 18:34

Semnal ca si inexistent: 10%.
Facut numeroase incercari:
1. fara conectare la antena semnal 10%;
2. conectat la antena semnal 10%; (ciudat rau, nici o diferenta!!!)
3. cablu ok, verificat;
4. am instalat antena, in curte, cu fata spre sud (186 grade, ochiometric....cu busola, ptr.Intelsat 10-02 1.0Vest);
5. LNB instalat la bunul simt dupa cum am vazut in postarile de aici si pe site-urile recomandate aici (f.f.utile, merci mult);
6. cablul coax conectat la decodor asa cum este indicat in manualul lui: LNB input.
Decodor Digitv, abonament, etc. :dumbfounded:
Merci![/b]
dani
Nou venit
Nou venit

Re: probleme grele cu instalarea Antenei Satelit!!!

Mesajde ICS pe 27 Aug 2008, 09:21

dani scrie:Semnal ca si inexistent: 10%.
Facut numeroase incercari:
1. fara conectare la antena semnal 10%;
2. conectat la antena semnal 10%; (ciudat rau, nici o diferenta!!!)
3. cablu ok, verificat;
4. am instalat antena, in curte, cu fata spre sud (186 grade, ochiometric....cu busola, ptr.Intelsat 10-02 1.0Vest);
5. LNB instalat la bunul simt dupa cum am vazut in postarile de aici si pe site-urile recomandate aici (f.f.utile, merci mult);
6. cablul coax conectat la decodor asa cum este indicat in manualul lui: LNB input.
Decodor Digitv, abonament, etc. :dumbfounded:
Merci![/b]

ai PM
ICS
Nou venit
Nou venit

Mesajde anki07 pe 27 Aug 2008, 18:47

AdrianToma scrie:Buna

Stie cineva daca este voie instalarea antenei de satelit(didgiTv) in Liedekerke.din auzite stiu ca sunt comune unde nu se permite instalarea de antene satelit.

merci,

Din cate stiu eu nu este absolut nici o problema, noi locuind in satul alaturat-Roosdaal.
Asa ca , vizionare placuta.
anki07
Junior
Junior

Mesajde ionut pe 28 Aug 2008, 10:53

salut dani,

e foarte simplu sa iti orientezi antena. in plus, digi se vede sigur in toata belgia, deci sa nu iti faci probleme.

in principiu, trebuie sa fii spre sud (186-187 de grade fata de nordul real) cu o elevatie intre 30 si 32 de grade. afli datele absolut exacte pe satlex.ro cu conditia sa stii coordonatele locului in care te afli. daca nu, joaca-te cu ce ti-am dat eu si pana la urma o nimeresti. din experienta mea, unghiul de elevatie e critic, o modificare mica duce la schimbari majore in calitatea semnalului.

iti trebuie o busola, ca sa nu orbecai foarte tare.

in rest, e normal sa stea la 10% si fara conectare. banuiesc ca ai un hyundai decodor, care nu arata oricum mai putin :)

ca antena, se pare ca aici pt. Intelsat 10 02 e nevoie de 100+ cm. la mine merge de minune cu un triax de 110*100.

odata ce ai ajuns la peste 90% la semnal, dai scan si gata.

instalarea efectiva se poate face in foarte multe feluri. eu am un trepied, care e cam mititel pentru monstrul de antena, insa l-am ancorat bine. caut inca un suport fix pentru balcon, pentru ca stau cu chirie si nu pot sa dau gauri.

daca nu ai problema gaurilor in perete, e cea mai sigura solutie.

cei mai buni si saritori tipi pe care i-am gasit au fost eurosatshop.be - de la ei am luat totul si mi-au explicat pe indelete ce trebuie sa fac.

daca mai ai nevoie, te ajut, cu sfaturi sau chiar cu invartit de antena. e pacat sa dai bani pe o chestie atat de simpla :happy:

succes.
ionut
Junior
Junior

merci tuturor !!!

Mesajde dani pe 28 Aug 2008, 19:31

un sincer merci tuturor celor care mi-au raspuns si chiar si celor ce au postat aici de la inceput. este un topic f.f.util.
nu am rezolvat inca problema desi am urmat cu destul de multa perseverenta sfaturile. in continuare nu am nici un fel de semnal(10%). antena este orientata asa cum trebuie, sau cel putin asa cred. Probabil ca miine o sa cumpar un sat-finder sa incerc si asa. cel putin o sa scap de marota asta ca e stricat LNB-ul. nimic din ce am incercat nu a dat nici un fel de rezultat. anyway I keep trying!!
postez si un link catre un alt forum romanesc unde un om tare inimos si pasionat de acest domeniu a postat numeroase sfaturi in extenso ptr.cei disperati dupa o mina de ajutor : www.DIROBENELU.com
va tin la curent despre ce si cum!
dani
Nou venit
Nou venit

Mesajde ionut pe 28 Aug 2008, 20:23

sat finderul nu face altceva decat sa iti arate scala pe care o vezi deja pe ecran... cu un oarecare delay, e adevarat.

tot adevarat e ca 18-20 de euri nu sunt o avere.

inainte de a lua un sat finder insa, sfatul meu e sa cumperi o busola - eu am luat una ok din media markt basilix cu 7 sau 8 euro. gasesti si la AS adventure cu 13-14, daca e mai aproape.

altceva: cum montezi antena? daca e un suport pus pe pamant sau un stalp infipt pur si simplu, sansele de a prinde _exact_ verticala sunt minime, deci trebuie sa compensezi la elevatia antenei. o nivela te-ar putea ajuta.

inca ceva: setarile decodorului sunt ok? i-ai spus ca vrei sa te uiti la intelsat 10-02?

ai putea incerca LNB-ul vanand niste sateliti mai "accesibili" cu multe programe free-to-air. nu prea am sugestii, dar cred ca astra si hotbird sunt destul de populare in partea asta de lume si se vad si cu antene de 45 cm.

parerea mea e ca lnb-ul merge. de unde l-ai luat?

ce antena ai? - dimensiuni si marca?

inca o chestie, la mintea cocosului, dar ma simt obligat sa o spun: afla-ti coordonatele exacte cu un GPS si introdu-le in calculatorul de la satlex.ro - asa vei fi sigur unde trebuie sa se duca antena.

te intereseaza doar azimutul si elevatia - restul valorilor sunt pentru DiSecq - parca asa se scrie.
ionut
Junior
Junior

Mesajde ionut pe 28 Aug 2008, 20:37

inca ceva: daca ai cumva decodor dublu, bagi LNB in Room 1, de unde si iesi spre televizor... right?... :crazy:
ionut
Junior
Junior

Următorul

Înapoi la XtremPc