instalare antena satelit

Discutii despre IT,internet,electronice, multimedia, etc

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Mesajde dani pe 28 Aug 2008, 20:52

Acestea sint coordonatele:
Latitudinea: 50.40° N (50° 23' 59")
Longitudinea: 4.37° E (4° 22' 12")
Louvain-la-Neuve
Satelit: Intelsat 10-02 (1.0° V)
Unghiul azimut calculat ptr.pozitia data: 186.96° (Nordul Real)
Unghiul de elevaţie: 32.08°
Înclinaţia LNB: 4.43° (am inteles pe un forum ca trebuie sa fie in sens invers, deci spre est cu respectivele 4.43 grade. asa e?)
Unghiul offset: 20.36°
Antena este no name 100%, LNB-ul e Vizyon care e tot un fel de no name, dar nu stiu daca asta este esential.
Este amplasata in curte. Este pe un suport patrat. Am luat si un nivel. Exista o anumita inclinatie, dar este foarte mica. Exista pe directia sud la 7.50m un gard viu inalt de vreo3.50m. De asemenea, la vreo 15-16m o casa inalta de nu mai mult de 4 m peste nivelul la care este antena.
M-am straduit cit am putut cu o busola destul de buna si cu gradatiile existente pe suportul antenei din care se realizeaza elevatia, dar nimic. Doar buna pace!
Decodorul este Hyundai de la DigiTv. Are preinstalati Thor3 si Hotbird. Nici unul dintre ei nu are semnal deloc.
Merci mult ptr.raspunsuri si idei. O sa incerc sa compensez mai mult din elevatie.
dani
Nou venit
Nou venit

Mesajde dani pe 28 Aug 2008, 21:03

Ionut.
Decodor dublu is right! Cablul la room 1 si dupa aceea in tv.
Busola buna sau f.buna. Cablu verificat. Antena: 75/80 cm.
Un ajutor la invirtit si verificat antena ar fi mai mult decit binevenit. Iti dau un PM cu adresa de e-mail. :happy:
dani
Nou venit
Nou venit

Mesajde ionut pe 28 Aug 2008, 21:36

lasa LNB-ul drept!!!!!

nici nu te crampona de valoarea respectiva. chestia asta mi-a spus-o un amic cu experienta in domeniu, care m-a ajutat mult.

deci - sa ai grija la doua chestii: azimutul fata de nordul busolei si elevatia fata de verticala locului.
ionut
Junior
Junior

Ptr.toti cei care incearca sa instaleze singuri antena de sa

Mesajde dani pe 04 Sep 2008, 23:21

Postarile de aici si de pe www.dirobenelu.com/informatica-sat-tv-g ... 8.htm#7279 sint f.importante ptr.o instalare reusita. Ptr.mine experienta asta a fost desul de frustranta, un mic cosmar ce mai!!?! Da' pina la urma am scos-o la capat. Chiar de doua ori!! Cu aceasta ocazie aduc si eu o mica sau f.mica contributie: 1. Busola care ne ajuta la reglare trebuie sa fie la o oarecare departare (30-40cm) de antena ptr.a nu fi puternic influentata. Sub nici o forma sa nu vina in contact.
La mine apareau aberatii importante si cred ca au fost parte din problema.
Am reglat antena stind in fata ei, aliniind busola cu tija-suport a LNB-ului si pozitionind-o cit mai exact pe pozitia necesara locatiei geografice.
2. Cautati o pozitie care sa aiba pe directia satelitului dorit cit mai mult spatiu degajat. Fara cladiri inalte sau vegetatie inalta in apropiere. Acest aspect este f.important si este tratat corect pe site-ul Leroy-Merlin. E bine sa faceti o evaluare a locului inainte de a cumpara antena, decodorul sau abonamentul la vreun furnizor DTH. Subliniez aspectele astea ptr.ca m-am lovit de ele si mi-au dat mari batai de cap. Ieri, din considerente familialo-gospodaresti am mutat antena vreun metru si jumatate spre est. N-am avut noroc! M-am chinuit (busola, sat finder, nivel, rotiri milimetrice, schimbari ale elevatiei de grad cu grad) vreo 5-6 ore sa reglez antena si tot degeaba. Intr-un sfirsit, azi pe la 8:30pm am mutat-o la loc si am reglat-o in nici 3 min. One shot deal! Am realizat ca pe directia sat.este un gard viu (3,50m inaltime) si un copac care se apropiasera destul de mult odata cu mutatul antenei. Semnalul era ca si inexistent! Mult noroc! :crazy:
dani
Nou venit
Nou venit

Re: probleme grele cu instalarea Antenei Satelit!!!

Mesajde GeorgianaCasiadi pe 09 Oct 2009, 19:02

ICS scrie:
dani scrie:Semnal ca si inexistent: 10%.
Facut numeroase incercari:
1. fara conectare la antena semnal 10%;
2. conectat la antena semnal 10%; (ciudat rau, nici o diferenta!!!)
3. cablu ok, verificat;
4. am instalat antena, in curte, cu fata spre sud (186 grade, ochiometric....cu busola, ptr.Intelsat 10-02 1.0Vest);
5. LNB instalat la bunul simt dupa cum am vazut in postarile de aici si pe site-urile recomandate aici (f.f.utile, merci mult);
6. cablul coax conectat la decodor asa cum este indicat in manualul lui: LNB input.
Decodor Digitv, abonament, etc. :dumbfounded:
Merci![/b]

ai PM

buna ziua,

va rog sa-mi dati si mie info trimise pe PM pentru ca ma confrunt cu aceleasi probleme. multumesc
GeorgianaCasiadi
Junior
Junior

Re: instalare antena satelit

Mesajde vili36 pe 13 Apr 2010, 09:31

Antene Satelit Fixe si Mobile_0724.285.600 INSTALEZ montaj,reglaj IN BUCURESTI
vili36
Nou venit
Nou venit

Mesajde speedyvera pe 13 Apr 2010, 21:05

vili36 scrie:Antene Satelit Fixe si Mobile_0724.285.600 INSTALEZ montaj,reglaj IN BUCURESTI

Adica , sa inteleg ca le instalezi si la reglezi la Bucuresti ca sa functioneze la Brussel ? Interesant :hmm: Hmm ce ti-e si cu tehnica asta :soo:
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde Adnana pe 14 Apr 2010, 08:57

speedyvera scrie:
vili36 scrie:Antene Satelit Fixe si Mobile_0724.285.600 INSTALEZ montaj,reglaj IN BUCURESTI

Adica , sa inteleg ca le instalezi si la reglezi la Bucuresti ca sa functioneze la Brussel ? Interesant :hmm: Hmm ce ti-e si cu tehnica asta :soo:

Wireless :-)
A. Einstein: "The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant.
We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift."
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Belgium

Mesajde speedyvera pe 14 Apr 2010, 17:12

Wireless :-) ...stiam eu ceva legat de instalatiie fara fir , dar parca functioneaza de la citeva zeci de metri pina la citiva km.
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde vili36 pe 23 Apr 2010, 13:49

Antene Satelit Fixe si Mobile_0724.285.600 montaj, reglaj, INFORMATII doar la telefon/peste 30 programe romanesti cu sau fara abonament(DIGI TV,BOOM,DOLCE,AKTA,FOCUS SAT),programe TV FULL HD... in BUCURESTI si imprejurimi..0765.522.987.
vili36
Nou venit
Nou venit

Mesajde ungreiere pe 24 Apr 2010, 15:19

...si cum Bruxelles-ul e la o aruncatura de bat de Bucuresti...cum iesi , prima pe dreapta...putem beneficia si noi de uimitoarea oferta...!!!
ungreiere
Senior
Senior

Locaţie: Bruxelles

Mesajde ungreiere pe 24 Apr 2010, 15:32

Repet , pentru cei care vor avea de montat o antena satelit, Link-ul care te scapa de problema cu orientarea.
http://www.dishpointer.com/
Se introduce adresa unde se doreste montarea antenei , cat si numele satelitului dorit.
Veti putea vizualiza cu precizie pe harta reala din satelit directia de unde vine semnalul.
Daca antena este montata corect , nu mai ramane decat sa fixati televizorul pe un canal romanesc si apoi cu miscari fine , sa stabiliti nivelul maxim de semnal.
...fara busola , fara detectoare de semnal...

si pentru cei mai "indarjiti" care nu vor totusi sa aplice metoda simpla , ofer un detector de semnal (folosit o singura data) la jumatate de pret.
ungreiere
Senior
Senior

Locaţie: Bruxelles

Mesajde vili36 pe 25 Apr 2010, 08:22

hai sa nu fim rautaciosi!!!...pe oricine nu locuieste in Bucuresti il pot ajuta cu orice informatie legata de montajul si reglajul antenelor satelit si chiar si cu alte informatii si sfaturi legate de receptia programelor TV romanesti alt-undeva decat pe teritoriul tarii noastre...sunt multe de spus si de aflat, legat de domenuiul asta,binenteles doar pt cei interesati si pasionati...in speranta ca nu am suparat pe nimeni,va doresc tuturor o zi cat mai buna!!!!....
vili36
Nou venit
Nou venit

Mesajde LadyBlondy pe 27 Feb 2011, 18:43

Buna ziua...cine ma poate ajuta la reglarea unei antene satelit digitv ,contra cost .HELP ME PLEASE!!! :rgrin: .Stau in zona Lier .Multumesc.
LadyBlondy
Junior
Junior

Mesajde LadyBlondy pe 23 Apr 2011, 00:46

Buna seara la toata lumea....in sf am reusit sa pun si eu antena si chiar am vazut programul de la protv.."Romanii au talent" si pt cei interesati pt reglarea antenei va dau un nr de telefon.....sa nu spuneti ca sunt rea .. :yellgrin: ...0478336393 il cheama Dan si mi sa parut un baiat de treaba asa ca "profitati "..si un Paste fericit !!! :yylove:
LadyBlondy
Junior
Junior

AnteriorUrmătorul

Înapoi la XtremPc