salariul unei asistente medicale

Modalitati de emigrare,acomodare,cazare,gasirea unui job,viata in Belgia pentru noii veniti.Inainte de a pune intrebari in acest forum nu uitati sa consultati "intrebari frecvente ale emigrantului roman" in meniul din stanga.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

salariul unei asistente medicale

Mesajde cory_i30 pe 27 Mai 2007, 12:26

Am o mare curiozitate:stiti cumva cam cat este salariul unei asistente medicale?Vi s-a recunoscut vechimea in munca cand v-ati angajat?Sau macar s-a tinut cont la salarizare? VA ROG DATI-MI UN RASPUNS Rombel_14
cory_i30
Junior
Junior

Mesajde chrisdoina pe 27 Mai 2007, 13:16

salariul depinde de spitalul care te angajeaza. In general se pleaca de la 1400 euro net deci in mina si se ajunge pina la 2400 euro net fara garzi.in general salariile sint mai micui cu 10% la spitalele private.Transferul de la un spital la altul in ce priveste vechimea se negociaza. Nu toate spitalele recunosc vechmea in cazul unui transfer de la alt spital.De aceea trebuie sa fii foarte atenta cind negociezi salariul.unele spitale ofera si tichete de masa in valoare de 100 de euro lunar, si prime la sfirsit de an de 500 euro net. Fireste se da si al treispelea salar adica banii de concediu.
chrisdoina
Guru
Guru

Buna !

Mesajde gaedig pe 13 Noi 2007, 19:04

Totusi, eu am impresia ca diplomele de asistent medical din Romania nu sunt recunoscute. (mai ales cele ale absolventilor de postliceala) Va rog sa ma contraziceti daca aveti certitudini in acest sens! Asa ca o asistenta romanca nu prea poate spera la un asemenea salariu, ci la cel de infirmier, care e mai mic.
gaedig
Nou venit
Nou venit

Mesajde Cornelia pe 13 Noi 2007, 19:39

Diplomele sunt recunoscute, însa vechimea nu... De aceea este salariul mic, nu din alte motive!
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Buna

Mesajde neli pe 30 Dec 2007, 19:50

Salutare la toata lumea!!
Tocmai am descoperit forumul vostru si am decis sa ma inregistrez si eu. Sunt o asistenta medicala care locuieste in Romania, dar ar dori ff mult sa ajunga sa lucreze in Belgia. De aceea ii rog pe toti cei care au informatii si doresc sa ma ajute sa le posteze pe forum. Orice detaliu imi poate fi de ajutor: de unde sa incep, daca e mai bine sa obtin recunoasterea singura sau prin firma, daca am sanse de angajare in spital cu doar 6 luni experienta sau voi fi obligata sa merg in azil de batrani?
Multumesc anticipat celor care-mi vor raspunde.
neli
Nou venit
Nou venit

Mesajde Cornelia pe 30 Dec 2007, 20:05

Neli, din pacate mai toate locurile disponibile acum în Belgia (pentru emigranti) sunt pentru asistenti medicali fara specializare si fara experienta... Asta înseamna ca o vei mai lua înca o data de la început.
Daca tot esti înca în România, încearca printr-o firma de angajare. Pentru ca daca vei veni aici si vei cauta pe cont propriu, nu se stie când vei gasi de lucru... Mult succes!
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde neli pe 31 Dec 2007, 19:51

Multumesc pt. raspuns Cornelia. Inteleg ca ar fi mai usor sa apelez la o firma, dar toate firmele din Romania cer celor care vor sa lucreze in Belgia actele in original. E normal? Pot avea incredere in intermediari? Pe la noi s-au mai vazut cazuri si de asistenti medicali ramasi fara originalele actelor si obligati sa accepte contracte ff dezavantajoase pt. ei. Daca sti vreo firma serioasa sau asistenti medicali care sunt acolo si sunt dispusi sa ne impartaseasca din experienta lor si noua celor care suntem aici te rog din suflet sa-mi scrii.
Multumesc si numai bine in anul care vine!
neli
Nou venit
Nou venit

Mesajde antonia pe 01 Ian 2008, 14:04

neli scrie:Multumesc pt. raspuns Cornelia. Inteleg ca ar fi mai usor sa apelez la o firma, dar toate firmele din Romania cer celor care vor sa lucreze in Belgia actele in original. E normal? Pot avea incredere in intermediari? Pe la noi s-au mai vazut cazuri si de asistenti medicali ramasi fara originalele actelor si obligati sa accepte contracte ff dezavantajoase pt. ei. Daca sti vreo firma serioasa sau asistenti medicali care sunt acolo si sunt dispusi sa ne impartaseasca din experienta lor si noua celor care suntem aici te rog din suflet sa-mi scrii.
Multumesc si numai bine in anul care vine!

Buna neli ,in nici un caz,nu trbuie sa le dai actele tale in original fie ca e vorba de diploma sau altceva, e ILLEGAL sa ti se ceara asa ceva.

Cel mult i-ti pot cere o copie legalizata la notor!!!
Firma care cere asa ceva e neseriosa ,iar practicile lor trebuie sa te puna pe ganduri.

Aici in belgia, se plange dupa asistente, atat de mult lipsind.

Trebuie sa stii, ca in Belgia exixte doua categorii de asistente medicale
care aici nu se numesc asistente ci infirmiere si care uneori creaza confusie la noi, infirmierele din Romania crezandu-se asistente.

Cele doua categorii sunt infirmiera AI(adica asistenta medicala cu diploma de posticeala la noi, cel mai bine platita) si in sfarsit infirmiera grad A2,cu un grad mai jos decat A1 si mai prost platita(aici in Belgia infirmiera A2 face studii postliceale ,insa programa scolara e mai putin stufoasa si e axata mai mult pe practica, iar la sfarsit au un BREVET si nu o diploma ca infirmierele A1

A-i rabdare si cauta o firma seriosa ca aici cererea de asistente va fi din ce in ce mai mare in anii care vin, din cauza ca-s multi batrani in casele de batrani numite Maisons de Repos, si o sa fie din ce in ce mai multi,ca baby-boom s-a transformat in papy-boom.

Un nou an 2008 fericit i-ti doresc.
antonia
Initiat
Initiat

Locaţie: Bruxelles

Mesajde neli pe 01 Ian 2008, 16:27

Antonia, multumesc mult! Sa sti ca mi-ai dat niste informatii pretioase.

Aici in Romania nu se stie ca exista doua categorii de asistente medicale in Belgia. Din ce mi-ai scris reiese ca noi romancele ar trebui sa fim incadrate la categoria A1. Intrebarea fireasca e insa: sunt echivalate diplomele celor cu postliceala pt. categoria asta sau doar pt. A2? Putem spera la o echivalare rapida fara examene si alte batai de cap?

Mai am inca o intrebare pe care ne-o tot punem noi asistentele din Romania dupa 2007. Cat de mult conteaza pt. procedura de echivalare acel Atestat de Conformitate cu Normele Europene pe care ar trebui sa-l dea Ministerul Sanatatii de la noi, dar care a decis sa-l elibereze numai pt. cei cu studii superioare sau cei cu postliceala + 5 ani vechime. Am inteles ca in Belgia sunt destul de multe romance ori e greu de crezut ca au avut toate acest atestat adica colegiu sau 5 ani vechime!?

Daca stiti ceva despre asta sau aveti alte informatii privind munca de asistent medical in Belgia va rog sa le postati pe forum pt. ca inseamna ff mult pt. noi cei care suntem inca aici.

Numai bine!
neli
Nou venit
Nou venit

Mesajde antonia pe 01 Ian 2008, 17:02

Neli, nu stiu,daca sunt multe romance aici ca asistente medicale sau baieti asistenti, dar stiu de la televizor, vreau sa zic televiziunea nationala francofona ca romancele(manii) asistenti medicali sunt foarte apreciati aici, fiind vazuti ca muncitori si seriosi si mai ales trec ca persoane care invata si se adapta repede la noile tehnologii medicale pe care sa fim sinceri noi in romania nu le avem.

Deci, cu rabdare treci marea.Sa pleci repede si sa nu fie totul bine nu se merita.
Nu cunosc procedura din Romania privitoare le voi, dar inca din 1ianuarie singurele diplome recunoscute automat aici in belgia erau veterinarii,dentistii,asistentele si doctorii.
Iar aici undeva pe sit aici am citit ca de la sfarsitul lui noiembrie si celelalte diplome erau recunoscute.

Probleme aici in Belgia e ca pana sfarsit 2008 piata de munca e inchisa strainilor, in afara sectoarelor care sunt deschise noilor veniti prin acorduri cu noile state nou intrate(bul+rom).Cu alte cuvinte sectorele in criza nesatisfacute de oferta de pe piata interna de munca.

Belgia cauta asistenti prin toata lumea, dar prefera francofonii,cu notiuni solide de franceza,care sunt invitati in un al doilea timp sa invete si o baza in flamanda.

In concluzie,incearca cu alte firme in romania, sau postuleaza in direct pe siturile spitalelor din belgia, dar in cazul asta o sa vii la interviu cu hartiile,diploma tradusa legalizata cu apostila "conform convention de la Haye"da, nu stiu sigur, mai intreaba, eu i-ti spun din ce stiu si auzit si eu de pe aici.
antonia
Initiat
Initiat

Mesajde antonia pe 01 Ian 2008, 17:05

Da Neli, da mai e o problema, daca tota lumea calificata pleaca, cine mai ingrijeste parintii nostri?O sa mora toti cu zile.
Ultima oară modificat de antonia pe 01 Ian 2008, 19:27, modificat 1 dată în total.
antonia
Initiat
Initiat

Mesajde neli pe 01 Ian 2008, 18:52

Ai dreptate Antonia! Cel mai bun lucru pe care il pot face e sa iau lucrurile incet, cu rabdare si sa astept pana voi avea diploma echivalata si voi putea lucra legal in Belgia.

Oricum, e o mare usurare sa aud ca diplomele noastre sunt totusi recunoscute. Am reusit sa dau astazi si de site-ul oficial al Ministerului Sanatatii din Belgia si o sa-i mai intreb si pe functionarii de acolo detalii.

Cat despre situatia pe care o lasa in urma cei care pleaca e intr-adevar trist. In curand, Romania va trece printr-o perioada de criza pe piata muncii, mai ales in privinta personalului calificat. Pe de alta parte insa.... ne poate condamna cineva pt. ca vrem un trai mai bun? Si oricum, parintilor nostri le-ar fi mai greu sa ne vada traind in saracie decat plecati in alta tara! Eu asa zic.

Multumesc pt. raspunsuri si mult succes iti doresc!!
neli
Nou venit
Nou venit

Mesajde antonia pe 01 Ian 2008, 19:19

Multumesc mult, bafta si tie,si dupa proverbul ,cine cauta gaseste, eu zic ca o sa gasesti, problema e sa iei cava bun,ca sa nu ai probleme.
Pa.

P.S.:Oricum zici bine,ce zisesi.
antonia
Initiat
Initiat

Mesajde speedyvera pe 02 Ian 2008, 09:01

Stiu de la o cunostinta ,asistenta medicala din Ro. ca toti acesti "angajatori" intermediari intre spitalele din strainatate si mina de lucru din Ro., percep un anumit pret pentru a pune candidatul in legatura cu noul loc de munca. Numai ca multi se pierd in natura cu banutii atit de greu adunati. Cunostinta mea a pierdut 1000€ acum 2 ani si nici nu a primit macar o oferta de lucru. Ai mare grija sa nu dai banii decit numai dupa ce semnezi un contract ce l-ai citit bine in prealabil.
Munca unei infirmiere in spitalele belgiene nu se compara cu munca unei asistente medicale din Ro. Este un amestec de munca de doctor si de femeie de serviciu. In Be. femeile de serviciu nu fac nimic altceva decit curatenie, nu au nici un contact cu bolnavul.
Am vazut si eu reportajul de la tv in care vorbeau despre angajarea romanilor in spitalele din Brussel; sint sanse nu te lasa, si nici nu te uita in urma caci in Ro. nu o asistenta medicala si nici 100 sau 10000 pot schimba ceea ce este inradacinat de mai multe generatii.
Incearca sa te pui bine la punct cu franceza si daca poti su urmezi si niste cursuri de olandeza este si mai bine, ai si mai multe sanse.
Mult succes
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde antonia pe 02 Ian 2008, 09:34

Pe bune,Vera? Pe-asta n-o stiam,ca se mai pleaca si cu banii.
Se vede deja ca e un fel de practica din Romania, ca normal ar fi ,dupa parerea mea ,ca o firma sa ia banii de la angajator ca doar el este cel ce solicita forta de munca.E doar o opinie.

O zi buna i-ti doresc.
antonia
Initiat
Initiat

Următorul

Înapoi la Emigreaza in Belgia