asistenta medicala

Modalitati de emigrare,acomodare,cazare,gasirea unui job,viata in Belgia pentru noii veniti.Inainte de a pune intrebari in acest forum nu uitati sa consultati "intrebari frecvente ale emigrantului roman" in meniul din stanga.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Mesajde chrisdoina pe 07 Oct 2008, 16:28

catrinel, iti multumim, de"ci am avut dreptare.Pe scurt:sase ani vechime, certificat de conformitate de la ministerul sanatatii dupa introducerea unui dosar cu diploma si alte acte( vezi situl ministerumui sanatatii rom) apoi aici alt dosar cu diploma atestatul, traduse si legalizate adica apostilate, precum si alte acte(vezi centrul de legalizari diferite in flandra sau belgia)Acesta e drumul de parcurs daca n-ai firma de intermediere.Deci destul de complicat dar nu imposibil.
chrisdoina
Guru
Guru

Mesajde Cornelia pe 10 Oct 2008, 20:00

Din auzite:

ACTE NECESARE PENTRU ABSOLVENTII DE COLEGIU

I. DOSAR BELGIA

1. COPII DUPA CARTEA DE IDENTITATE – 2 exp.
2. ACT DE NASTERE INTERNATIONAL-APOSTILAT LA PREFECTURA DE JUDET
3. CERTIFICAT DE CASATORIE - APOSTILAT LA PREFECTURA DE JUDET - copie
4. COPIE DUPA PASAPORT – toate paginile;
5. CAZIER JUDICIAR - original
6. CURRICULUM VITAE (LIMBA FRANCEZA) – 2 exemplare
7. SCRISOARE DE INTENTIE ( conform modelului trimis de societate, pe care va rugam sa o
scrieti de mana si sa o semnati)
8. DIPLOMA DE BACALAUREAT
9. DIPLOMA DE ABSOLVIRE COLEGIU
10. PLAN DE INVATAMANT SCOALA SANITARA
11. FOAIE MATRICOLA SCOALA SANITARA
12. ADEVERINTA DE INSTRUIRE PRACTICA DETALIATA PE ANI DE STUDII SI PE
DEPARTAMENTE - original + copie
13. AUTORIZATIE DE LIBERA PRACTICA cu viza in curs. - original + copie
14. ADEVERINTA DE MALPRAXIS DE LA OAMMR-ORIGINAL (se obtine de la filiala judetului
in care domiciliati si se vizeaza la OAMMR-Consiliul National , str. Ing. Zablovschi, nr. 76, sect. 1
Bucuresti si se poate trimite spre avizare si prin posta) - original + copie
15. 4 POZE TIP CARTE DE IDENTITATE (pe fiecare poza in parte se va trece numele, citet)
16. PROCURA NOTARIALA PT BELGIA (model transmis de societate –Atentie! Trebuie legalizata) original + copie
17. CERTIFICAT DE CONFORMITATE CU DIRECTIVELE CE D77/452 SI D77/453 (PRIN CARE SE ATESTA CA FORMAREA IN PROFESIA DE ASISTENT MEDICAL GENERALIST ESTE CONFORMA CU PREVEDERILE ACESTOR DIRECTIVE)- se obtine de la Ministerul Sanatatii iar actele necesare pentru obtinerea lui sunt mentionate mai jos.

II. Acte necesare pentru eliberarea Certificatului de Conformitate de la
Ministerul Sanatatii Publice din Romania
1.copia legalizata actului de identitate
2.copia legalizata certificatului de casatorie
3.adev de salariat/ copie legalizata dupa cartea de munca ( stampila si semnatura societatii – „conform cu originalul” - pe fiecare pag.)
4.copie legalizata dupa diploma de absolvire de asistent medical generalist cu studii superioare de scurta durata (diploma de colegiu)
5.copie legalizata dupa foaia matricola
7.copie legalizata dupa diploma de Bacalaureat.
8.cerere adresata Ministerului Sanatatii Publice, adresata Directiei Generale de Organizare R.U., Dezvoltare profesionala - in care se va preciza adresa , nr. de telefon si datele de contact (dupa modelul dat de noi, dar scrisa de mana si semnata ).
* adeverinta cu competentele profesionale - se obtine de la universitatea pe care ati absolvit-o
( numai pt. absolventii de Colegiu)

• Pentru protejarea documentelor, va rugam sa le puneti intr-un dosar din plastic, cu sina,
in folii individuale.

Dosarul si cererea pentru eliberarea acestuia poate fi depus de catre noi iar Certificatul poate fi ridicat, de asemenea, de catre noi de la Ministerul Sanatatii
cu o procura notariala :

Datele persoanei desemnate sa ridice Certificatul de conformitate sunt:
Danã Florica
CARTE DE IDENTITATE: Seria RR Nr. 178438, elib. la data
de 15/10/2001 de Sectia 21 - Bucuresti
CNP 2690911154224
DOMICILIUL: Str. Trenului, Nr.5- 7, Bl. FIROS, Et. 3, ap 45, sect 6,
Bucuresti

Adresa pe care trebuie sa ne trimiteti actele mentionate mai sus:

S.C. EUROJOBS COMPANY S.R.L.
Bd. CORNELIU COPOSU Nr.3
Bl. 101; Sc.1; Et.4; Ap.7;
Sect. 3; Bucuresti

*Actele cele mai urgente sunt cele necesare pentru obtinerea
Certificatului de Conformitate de la Ministerul Sanatatii Publice.
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde persicuta pe 11 Oct 2008, 12:13

no,merci mult pt toate respunsusurile.
dar tot in ceata sunt;
in primul rand eu am terminat un liceu sanitar si apoi echivalare de postliceala,si nu un colegiu.actele necesare afisate de cornelia sunt pt colegiu(cred).
in al doilea rand eu am familie aici ,deci nu ma pot deplasa in romania prea curand.
acum,totusi am vazut ceva cu eurojobul,acolo se plateste pt echivalarea actelor?
cornelia,mie de aici din turnhout,de la huis van nederland,mi-au spus ca ma ajuta ei cu diploma,si ca o trimit undeva pt echivalare,dar nu au spus nimic de acel certificat din romania.apoi,conform cartii mele de munca di romania cu 7 ani vechime,au spus ca am sanse sa o echivaleze ca hoge school aici.ce zici?eu ce sa mai cred?
si mai am o intrebare pt catrinel;unde lucrezi acum?am inteles ca profesezi.
persicuta
Initiat
Initiat

Mesajde Cornelia pe 11 Oct 2008, 13:22

Daca in Turnhout ti s-a promis ca te vor ajuta, atunci ai încredere în ce ti-au spus ei. Diploma se trimite la minister, iar ministerul decide daca ti se echivaleaza studiile. Poti face un curs la VDAB de reîmprospãtare a cunostintelor medicale. E doar chestie de timp. Mult succes!
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde catrinel35 pe 15 Oct 2008, 10:18

buna !

lucrez intr-un maison de repos deocamdata ...
,,cogito ergo sum" : gandesc deci exist
,,nu-ti foloseste la nimic sa stii raspunsurile daca nu pui intrebarile potrivite"
catrinel35
Initiat
Initiat

Mesajde lauraclaudia pe 07 Noi 2008, 17:12

buna,

eu sunt inca in romania dar voi pleca la sfarsitul acestei luni, inceputul lunii viitoare pentru ca trebuie sa incep lucrul inainte de sarbatori la maison de repos in turnhout prin firma euro jobs. eu am doar 4 ani vechime ca si asistenta medicala si din cate am inteles eu mi s-a eliberat o adeverinta de conformitate in loc de acel certificat. pentru persicuta nu stiu daca cu liceul si echivalarea vei putea din romania sa obtii ceva poate vei reusi de acolo, eu am doua colege care au doar liceul, toate echivalarile si nu pot merge sa lucreze in belgia, deoarece se cere postliceeala sau colegiu, eu am postliceeala.
lauraclaudia
Junior
Junior

Mesajde persicuta pe 08 Noi 2008, 09:20

claudia,merci de anunt.
daca ajungi in belgia poate ne intalnim,pt ca eu locuiesc in apropiere de turnhout.
ce vreau eu sa te intreb;ce limba vei vorbi?pt ca aici in zona se vorbeste flamanda.daca doresti,iti trimit nr meu de telefon prin mp.
persicuta
Initiat
Initiat

Mesajde lauraclaudia pe 08 Noi 2008, 14:59

buna persicuta,
voi vorbi flamanda, am facut cursuri asigurate de firma prin care voi merge, poti sa imi trimiti nr tau de telefon prin mp
lauraclaudia
Junior
Junior

Anterior

Înapoi la Emigreaza in Belgia