Cum sa cumperi o Masina din belgia

Disctutii despre si cu informatii utile pentru romanii din Belgia

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Cum sa cumperi o Masina din belgia

Mesajde titi2006 pe 19 Noi 2007, 11:21

Salut,

M-a rugat un prieten sa-l ajut sa incerce sa cumpere o masina din Belgia, si apoi sa o inmatriculeze in RO.
Eu nu prea ma pricep la masini, el se mai pricepe dar nu e super expert.
Ati avut experiente similare?
De exemplu el cauta un BMW seria a 3 sau Toyota cu minim EURO3 si presupun ca la un pret cat mai mic __fun si calitate cat mai buna __happy

Stiu ca in Germania daca nu cunosti persoana de la care iei masina poti sa iei mari tepe de la parcurile auto intretinute de diferite natiuni conlocuitoare nemtilor :)
E la fel si in BE?

O saptamana cu soare va doresc
titi2006
Membru
Membru

Mesajde vic pe 19 Noi 2007, 11:37

nu prea am auzit.
eu mi-am luat o masina de ocazie si eram sceptica vis a vis de contractul de vanzare-cumparare care era o hartoaga, cel de la care am luat-o mi-a zis: madame! aici nu esti in romania! aici poti frige pe cineva cel mult 1 data . dup-aia __tosulk . insa nu stiu daca lucrurile sunt chiar asa..

eu am luat-o de la lot. unde cat vezi cu ochii "e" masini
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Mesajde ioan pe 19 Noi 2007, 12:11

..
Ultima oară modificat de ioan pe 21 Feb 2008, 00:18, modificat 1 dată în total.
ioan

Mesajde vic pe 19 Noi 2007, 12:13

da , cred ca are dreptate ioan, eu am avut noroc! insa la lot poti contacta un roman . se numeste sorin .toata lumea-l cunoaste. iti poate spune el care-i treaba ...
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Mesajde Cornelia pe 19 Noi 2007, 12:22

Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde MolenbeekPride pe 19 Noi 2007, 14:05

Sunt foarte multe siturile de anunturi.Autozone.be, autoscout24.be etc.Trebuie sa urmaresti zilnic, sa ai banii la dispozitie sa sari pe ocazie pentru ca daca e pret bun, se vinde imediat.
Nu face nici o plata fara sa vezi masina, si nici pana nu ti se da cheile si documentele (certificat de inmatriculare, control tehnic etc).Verifica seria de pe sasiu cu cea din documente.Cel mai indicat , plata cu bani gheata.Cere sa faceti un contract in scris.Verifica identitatea celui care vinde masina. Aceste sfaturi sunt cu atat mai mult de luat in seama cu cat pretul masinii este neobisnuit de mic fata de medie si este vanduta de un particular.
MolenbeekPride
Senior
Senior

Mesajde MolenbeekPride pe 19 Noi 2007, 14:13

vic scrie:... insa la lot poti contacta un roman . se numeste sorin .toata lumea-l cunoaste. iti poate spune el care-i treaba ...

Tot la masini Sorin.Pe unde mai vinde?
MolenbeekPride
Senior
Senior

CAR PASS document important

Mesajde NadiaElleboudt pe 19 Noi 2007, 17:05

Nu uitati sa cereti vinzatorului documentul numit car pass.

Acest document va indica exact starea km la contor , al date diferite si astfel se poate constata daca au fost facute modificari la contorul de kilometraj.

De la sfirsitul anului 2006 particularii si profesionistii care vind masini de ocazie trebuie sa aiba acest document. Daca nu vi s-a dat acest car pass, cumparatorul poate anula vinzarea fara nici o problema. .

Car passul este eliberat de centrul de control tehnic, iar pentru eliberare proprietarul plateste 6 euro.

-------------------------------------

Daca exista dubii cu privire la autenticitatea hirtiei, se poate verifica cu numarul de identificare al car passului direct prin internet la adresa urmatoare:

https://professionals.car-pass.be/verif ... _locale=fr
Ultima oară modificat de NadiaElleboudt pe 14 Feb 2008, 19:46, modificat 1 dată în total.
NadiaElleboudt
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Bruxelles

anunt expirat

Mesajde rombest pe 03 Dec 2007, 12:10

- anunt expirat -
Ultima oară modificat de rombest pe 09 Apr 2009, 12:05, modificat 1 dată în total.
Amical, Rombest http://www.rombest.com
rombest
Junior
Junior

Locaţie: Belgia

Mesajde DianaFaifer pe 03 Dec 2007, 15:51

Rombest, esti si frumoasa, si desteapta si blonda. Cum vine asta? Rombel_08
DianaFaifer
Membru
Membru

Locaţie: BRUGGE

Mesajde vic pe 03 Dec 2007, 15:54

pai cand e vorba de masini bune... e vorba si de femei frumoase... __fun
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Re: CAR PASS document important

Mesajde steff pe 04 Dec 2007, 00:23

NadiaElleboudt scrie:Nu uitati sa cereti vinzatorului documentul numit car pass.

Acest document va indica exact starea km la contor , al date diferite si astfel se poate constata daca au fost facute modificari la contorul de kilometraj.

De la sfirsitul anului 2006 particularii si profesionistii care vind masini de ocazie trebuie sa aiba acest document. Daca nu vi s-a dat acest car pass, cumparatorul poate anula vinzarea fara nici o problema. .

Car passul este eliberat de centrul de control tehnic, iar pentru eliberare proprietarul plateste 6 euro.

completare:
NU UITA ca pentru car -pass tre sa iei rendez-vous,la centrul de control tehnic.!
http://www.belclub.be/
steff
Membru
Membru

Locaţie: Bxl

Mesajde Guest pe 04 Dec 2007, 11:32

DianaFaifer scrie:Rombest, esti si frumoasa, si desteapta si blonda. Cum vine asta? Rombel_08

simplu... e un barbat __sad

on topic pt cumparare masina vezi in VLAN (varianta cumparata sambata dimineata) iar penteu acte vezi AICI
Guest

Mesajde DianaFaifer pe 04 Dec 2007, 15:45

DIDI scrie:simplu... e un barbat __sad

Iaca na, crezi ca nu stiam Rombel_08
DianaFaifer
Membru
Membru

Locaţie: BRUGGE

Mesajde titi2006 pe 15 Dec 2007, 21:46

Va multumesc pentru raspunsuri,

Am intrebat si eu un coleg belgian si mi-a spus ca de obicei trebuie sa fii rapid pentru ca ofertele bune se duc repede, dar cel mai sigur m-as simti sa o ia de la cineva pe care il cunosc prin altcineva.

Am sa citesc link-ul dat de rombest

Weekend placut
titi2006
Membru
Membru

Următorul

Înapoi la Utile/Societate/Adrese