An de integrare(Scoala) dupa transferul din Romania

Un forum dedicat copiilor nostri,ne-ar putea ajuta in primul rand sa trecem mai usor peste anumite probleme specifice educarii si cresterii lor,mai ales atunci cand putem schimba din experienta si informatiile pe care le avem

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

An de integrare(Scoala) dupa transferul din Romania

Mesajde camicami pe 27 Aug 2015, 13:51

Buna ziua. Baietelul meu a terminat clasa 0 in Romania. Daca vom veni in timpul anului scolar .fiul meu nestiind franceza, ce clasa va face? Va urma un an de integrare cum este in Germania sau cum se procedeaza? Multumesc pt orice raspuns.
camicami
Junior
Junior

Re: An de integrare(Scoala) dupa transferul din Romania

Mesajde Georgiana Andreea pe 27 Aug 2015, 14:52

Buna,

In principiu va intra in clasa 1. In Belgia scoala se incepe la varsta de 6 ani.
Pe blogul meu ai calendarul scolar; asa va puteti face o idee pentru perioada aleasa.
Nu exista aici an de integrare, daca trece clasa bine, daca nu o repeta.

http://andreeabelgique.blogspot.be/
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Locaţie: Charleroi - Belgique

Mesajde leonard1974 pe 01 Sep 2015, 07:33

Buna ziua,
la comunitatea franceza sint " classes passerelles " ,unde copiii invata franceza,iar dupa 2-3 luni de acomodare si invatare a limbii franceze sint transferati,fiecare, la clasa unde se incadreaza, dupa virsta.Dar nu toate scolile au " classes passerelles ",in general la cele comunale gasiti.
La flamanzi,fiica mea a fost inscrisa intr-o clasa normala,dar cu 1 an mai mic decit ar fi trebuit sa fie si dupa citeva luni au trecut-o in anul urmator.
Depinde de fiecare copil in parte,dar ei invata foarte repede
Succes
P.S.Mai cautati pe site informatii despre " classes passerelles "
leonard1974
Membru
Membru

Mesajde sonia22 pe 01 Dec 2015, 15:14

Buna ziua!Urmeaza sa ma mut cu familia in Belgia si as avea niste intrebari referitoare la sistemul de invatamant belgian.Fata mea cea mare este in clasa a 8 a si din semestrul al 2 lea as dori sa o transfer la o scoala din Belgia .Exista sansa de a o da cu un an inainte sau inapoi? Si cam cat ar ďura transferul.Imi puteti spune cum este sistemul de notare? Multumesc
sonia22
Nou venit
Nou venit

Înapoi la Despre copii si parinti