munca in brugge

Intrebari si raspunsuri despre Joburi, Cariera, Drept de munca, Independent in Belgia.
Oferte si cereri de servicii/joburi in Belgia.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

munca in brugge

Mesajde rain desire pe 26 Iun 2012, 13:11

munca, munca si iar munca! nici nu stiu cum sa incep sunt complet dezamagita de toti si toate!! sunt in brugge de aproape 3 luni, am terminat primul nivel de flamanda...si sunt in cautarea unui loc de munca. nu credeam ca este atat de greu....am nevoie de un sfat orice...help pls!!!
rain desire
Nou venit
Nou venit

Re: munca in brugge

Mesajde Georgiana Andreea pe 26 Iun 2012, 13:24

Daca ai da mai multe detalii poate ti-am da si sfaturi.
Deocamdata nu stim despre tine nici macar cum te cheama.
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Locaţie: Charleroi - Belgique

Mesajde amelie123 pe 26 Iun 2012, 13:26

Daca nu ai restrictii in piata muncii poti sa incerci pe la restaurante/terase. E o perioada in care se fac angajari pentru perioada de vara. Primul nivel de olandeza e aproape zero...deci iti trebuie macar 4 ca sa poti sa spui ca te descurci in olandeza pentru conversatii foarte usoare.
amelie123
Junior
Junior

Mesajde rain desire pe 26 Iun 2012, 13:38

cristina este numele meu. nu detin permis de munca din aceasta cauza am incercat prin interim....dar ...nimic :( am incercat si la diverse fabrici ...nimic :( si cu scoala o sa continui din septembrie pt ca acum este vacanta. multumes pt post
Ultima oară modificat de rain desire pe 26 Iun 2012, 21:11, modificat 1 dată în total.
rain desire
Nou venit
Nou venit

Mesajde Georgiana Andreea pe 26 Iun 2012, 15:15

desi oficial nu este interzis, interimurile nu se baga din cauza permisului de munca.......
ce studii ai?
ai facut ceva echivalari de diplome?
incearca la hoteluri in curatenie - dar te duci personal si mai poti incerca si in ferme
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Mesajde balan1ioan pe 26 Iun 2012, 15:23

ar fi mai simplu daca ai preciza ce stii/vrei sa faci! de ex ai putea contacta firme de curatenie prin dienstencheques, nu e cine stie ce, dar un salariu de 1200-1300 tot ai... astia cauta oameni la greu, iar unii chiar accepta vorbitori de engleza/franceza si o boaba flamanda.. incearca la Domestic-Services in Gistelsesteenweg 266, 8200 Sint Andries!
apropo, de permis de munca se ocupa ei...
DACA REALITATEA-I CRUDA, O S-O PUN PE GRATAR
Imagine
balan1ioan
Senior
Senior

Locaţie: dudzele, brugge

Mesajde rain desire pe 26 Iun 2012, 15:32

am incercat si la hoteluri, am fost personal, dar nu fac permis de munca pentru ca nu este nimic de facut din listele de meserii deficitare. Am terminat facultatea de litere si stiinte la ploiesti. nu am facut echivalarea diplomei pentru ca prima data am zis ca sa imi gasesc ceva de munca sa fac atele si apoi...

Firmele de curatenie nu cred ca fac permise de munca pentru ro, oricum o sa incerc si o sa sun.
stiu ca in fabrici se obtine usor permis de munca, dar... nu am gasit nimic.
va multumesc foarte mult de info...si daca mai aveti si alte idei ...
rain desire
Nou venit
Nou venit

Mesajde Georgiana Andreea pe 26 Iun 2012, 16:31

Stiu ca nu au meserii deficitare la hoteluri, ma gandeam ca poate se gaseste la negru.

Daca ai facut facultatea de litere nu stii ceva limbi straine? - si poate gasesti sa dai ceva meditatii. Sau sa lucrezi pe traduceri ceva (la negru sau nu). Sau poate ai talent la scris si pot aparea si alte variante.
Daca ai un sprijin material nu ar strica o echivalare de diploma universitara. Si asa nu se face de pe azi pe maine si in timp poate lucrurile evolueaza.
Sau poate ai o alta pasiune.....
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Mesajde rain desire pe 26 Iun 2012, 18:25

imi place mult de tot sa lucrez cu oamenii ....dar mai intai trebuie sa invat limba ca sa pot comunica mai bn . limbi straine stiu engleza fb , franceza inteleg... si flamanda care sunt la inceput. la mom de fata nu prea conteaza ce-mi place trebuie sa gasesc ceva sa-mi imbunatatesc resursele :D asa k acum trebuie sa ma concetrez pe gasirea unui loc de munca....dar se pare k este ff greu...
rain desire
Nou venit
Nou venit

Mesajde Georgiana Andreea pe 26 Iun 2012, 19:00

Corect, dar trebuie sa pleci de la tine spre exterior....de la ce stim, vrem, putem, avem aptitudini etc ......deci, de ce sa nu faci ceva cu limba engleza?

Tu cand inveti acum olandeza nu iti traduce nimeni in romana, deci daca ai medita un copil la engleza cat sti olandeza si franceza sigur ar fi suficient.
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Mesajde balan1ioan pe 26 Iun 2012, 20:20

Firmele de curatenie nu cred ca fac permise de munca pentru ro

Ba fac! altfel nu te indrumam... poate fi o cale de lansare spre altceva.. alegerea ramane a ta, succes in continuare!
ma gandeam ca poate se gaseste la negru
- sfaturi d-astea sa le tii pentu tine, eu n-as recomanda nimanui sa lucreze la negru, poate doar in situatia in care ai ceva de lucru si vrei sa-ti rotunjesti veniturile... in w-e...
DACA REALITATEA-I CRUDA, O S-O PUN PE GRATAR
Imagine
balan1ioan
Senior
Senior

Locaţie: dudzele, brugge

Mesajde OanaRosca pe 26 Iun 2012, 21:34

Buna. Ai cerut sfaturi. Fa-ti niste CV-uri bine puse la punct, in engleza si franceza (si olandeza, aici poti cere ajutorul profesorului cu care ai fact cursuri). Am spus "niste CV-uri" deoarece este bine sa faci mai multe tipuri de CV tintite pe domeniile pe care doresti job (in functie de sansele tale reale in Be si de experienta pe care o ai).
Apoi... incepi sa trimiti Cv-uri. Este f bine ca te duci personal, dar lasa si CV in care sa apara clar ce vrei sa lucrezi. Aici lumea functioneaza dupa criterii din astea mai rigide, CV-uri, RV-uri, interviuri. Uneori primesti oportunitate de job dupa primul CV, de cele mai multe ori tre sa trimiti sute.
Mi se pare o idee buna sa iei terasele si restaurantele la rand in Brugge, si ideea cu nettoyage, la fel. Tre sa stii cum sa i convingi sa doreasca sa lucreze cu tine si sa ti ceara (maaaai tarziu) permis de munca (spun mai tarziu ca nimeni nu o sa l ceara de azi pe maine... ).
Cred ca ai sanse la ferme si sere (mai ales ca e perioada in care vor incepe sa caute personal in disperare).
Si nu uita de interimuri, sunt care cer permise pt romani, evident in functie de meserie (deficitara). Du-te, inscrie te la interimuri, vorbeste cu ei, intreaba i.
Mai tarziu incearca si la scolile de limbi straine (daca stii engleza si fr) pentru a gasi colaborari acolo.
Multa rabdare si fara panica. Nu uita ca totul se face in timp.
Si mintea limpede pentru a vedea clar care sunt sansele.
OanaRosca
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde leukeroemeen pe 05 Iul 2012, 18:50

1. Se caută prostituate peste tot. AColo cu siguranță nu ai nevoie de acte, însă este o muncă dificilă și riscantă și nu oricine este disponbil să facă asta. Uită-te în ziare la rubrica de anunțuri erotice și vei vedea. Însă munca la negru nu este bună... eventual dacă dorești să ai un plus de venit.

2. Apoi: http://www.hotelastoria.be/Astoria/nl/

Acolo știu că se mai lucrează din când în când la negru, însă este în De Haan, curățenie în Hotel. Am mai trimis pe cineva acolo,însă a renunțat rapid pentru că nu a fost mulțumită de condiții. Adminsitratorii vorbesc franceza și clientela vorbește franceza. ciubucuri foarte rar, colege bârfitoare din fosta URSS, regim intens de muncă, șefă isterică, plată corectă.

3.Dacă ai suport apucă-te rapid de un master la o universitate în Belgia. Văd că ai studiat în Romania. Chiar dacă sistemul în care ai studiat este doi lei , iar specializarea ta este ..., poți să îți conturezi aici cei 3 ani. Nu este atât de scump. De exemplu, la KUL sunt destul de înțelegători și oferă adesea posturi (foarte limitate) studenților în curățenie, bucătărie, bibbioteci etc.

4. Felicitări pentru primul modul!
leukeroemeen
Guru
Guru

Înapoi la Joburi/Cariera/Drept de munca/Independent