echivalare diploma asistent medical

Intrebari si raspunsuri despre Joburi, Cariera, Drept de munca, Independent in Belgia.
Oferte si cereri de servicii/joburi in Belgia.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Re: echivalare diploma asistent medical

Mesajde madyy pe 22 Aug 2011, 00:05

buna,FELICITARILE MELE
dar sa sti ca ai un drum lung in fata ta
trebuie sa te inarmezi cu rabdare in tot ce ai de facut de acum incolo.BAFTA
madyy
Junior
Junior

Mesajde marinela pe 09 Sep 2011, 12:42

Daca nu ai diploma de bac, poti profesa in strainatate ca asistent medical? cu o postliceala la activ
marinela
Nou venit
Nou venit

Mesajde kasi07 pe 11 Sep 2011, 14:48

DISPOSITIONS SPECIFIQUES APPLIQUEES AUX TITULAIRES D’UN TITRE D’ETUDES A CARACTERE INFIRMIER
1. Lettre de motivation
2. Certificat ou diplôme à caractère infirmier
3. Diplôme ou le baccalauréat
4. Programme officiel détaillé, année par année, des études
5. Liste détaillée des notes
6. Relevé détaillé des stages effectués en milieu hospitalier au cours des études avec spécification du nombre d'heures de stages accomplies dans chaque discipline; ce relevé sera certifié exact par la Direction de l’école où l’intéressé(e) a effectué ses études.

7. Preuve originale de l'exécution du paiement des frais couvrant l’examen des demandes introduites en vue d’obtenir une équivalence en application de la loi du 19 mars 1971.
Ces frais sont fixés à 124 euros pour une équivalence au certificat d’enseignement secondaire supérieur ou au certificat d’études de la 6ème année d’enseignement secondaire professionnel, accompagné, s’il échet, du certificat de qualification ou de la 7e année d’enseignement secondaire technique ou professionnel.

da draguta iti trebe si diploma de bac+certificat de nastere

am uitat: pentru romani toate actele in ORIGINAL

1. En ce qui concerne les documents scolaires congolais (ex-Zaïre)

Ils devront être produits exclusivement sous forme d’originaux. Les originaux seront conservés par l’Administration jusqu’au terme de la procédure d’analyse du dossier .

2. En ce qui concerne les documents scolaires bulgares, chinois, guinéens (Guinée Conakry), marocains, polonais, roumains, rwandais et sénégalais

Ils devront être produits exclusivement sous forme d’originaux. Les originaux seront conservés par l’Administration jusqu’au terme de la procédure d’analyse du dossier .

3. Dispositions particulières appliquées aux titulaires de documents scolaires français, italiens, ou luxembourgeois

Les titulaires de documents scolaires italiens, français ou luxembourgeois sont autorisés à produire des copies certifiées conformes établies par une autorité publique du pays où le titre de fin d'études, certificat ou document scolaire a été délivré.
"Gnôthi seauton"
kasi07
Membru
Membru

Mesajde daniela03 pe 30 Sep 2011, 18:19

buna tutoror !!!am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva ??care a trecut prin echivalari pina acum ;am trimis actele in belgia ptr echivalare cu o firma belgiana !!aici pe site m-am uitat si nu am gasit nimic pe acest subiect :daca ei mi-au depus actele eu pot sa vad care este situatia dosarului adica daca poti practic sa-ti urmaresti dosarul !!si o alta intrebare daca ei ti-au depus actele acolo doar cu o imputernicire facuta de tine fara sa semnezi un contract tu poti pleca la orice firma daca astia nu mi se par seriosi
!!
:cute:
daniela03
Junior
Junior

Mesajde Ank83 pe 21 Feb 2012, 18:47

Buna,
am o intrebare cum a fost tradus la voi termenul de asistent medical generalist pe traducerile din romania de pe diplome sau certificat de membru, assistante medical generaliste si nu infirmière en soins généraux . La voi cum e ???
Ank83
Nou venit
Nou venit

Mesajde elizal73 pe 01 Mai 2012, 13:28

irinaoachi scrie:Imi pare rau sa confirm ca asa este NU se mai poate echivala ca infirmiére( asistent medical) in Belgia cu liceu +echivalare de 1 an(am trei colege care au fost anuntate deja ca li se vor returna actele originale ) dar se poate ca aide-soignante(infirmiera) apoi trebuie intrebat daca nu exista posibilitatea de a face acolo cursuri de echivalare ca asistent medical,o colega de-a mea a plecat in Anglia si acum face cursuri de echivalare

Buna,
A incercat cineva ca aide-soignante?
Ma intereseaza aceasta deoarece am terminat liceu sanitar +echivalare, in -92 si am lucrat in domeniu pina in anul 2000. Intentionez sa incerc sa imi obtin echivalarea singura , dar nu stiu daca nu ar fi o problema faptul ca in ultima perioada nu am lucrat in domeniu.( Printre altele, se cere si un document de buna conduita profesionala de la ORdinul profesional competent , ori in perioada in care am lucrat eu, nu exista asa ceva).
elizal73
Nou venit
Nou venit

Mesajde dana1 pe 06 Iul 2012, 15:42

buna ziua , vreau sa ma lamureasca cineva cu privire la durata echivalarii studiilor la Celula de Mobilitate( aici daca depui dosarul se poate verifica situatia lui? ) am inteles ca dureza cel putin 3 , 4 luni in general dar cred ca dureza si mai mult. la Ministerul Francez duraza mai putin? va multumesc sa aveti o zi buna
dana1
Nou venit
Nou venit

Mesajde victor_ro pe 10 Iul 2012, 10:52

buna,

are cineva idee, cu o diploma de INFIRMIER, se poate face ceva in Belgia? exista sanse sa gasesti ceva de lucru in domeniu, sau cum este cu aceasta calificare ... macar au echivalentul la aceasta pozitie din Romania acolo?
care ar fi procedura in acest caz?

multumesc mult
victor_ro
Junior
Junior

Mesajde OanaRosca pe 10 Iul 2012, 12:20

DA ai fff multe sanse sa lucrezi in Belgia. Trebuie doar sa echivalezi diploma de asistent medical. E o procedura care dureaza cateva luni (3 - 4 -5 luni)din momentul in care ai introdus dosarul pentru echivalare (fie la Communauté Française fie la Ministerul Sanatatii) si pana obtii echivalarea.
Cauta pe forum si ai sa gasesti foarte multe informatii despre echivalarea diplomei, despre companiile de intermediere si despre munca de infirmier (in spitale sau in case de batrani).
OanaRosca
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde victor_ro pe 10 Iul 2012, 12:37

DA ai fff multe sanse sa lucrezi in Belgia. Trebuie doar sa echivalezi diploma de asistent medical. E o procedura care dureaza cateva luni (3 - 4 -5 luni)din momentul in care ai introdus dosarul pentru echivalare (fie la Communauté Française fie la Ministerul Sanatatii) si pana obtii echivalarea.
Cauta pe forum si ai sa gasesti foarte multe informatii despre echivalarea diplomei, despre companiile de intermediere si despre munca de infirmier (in spitale sau in case de batrani).

Multumesc mult Oana,

dar ideea este ca eu nu sunt calificat asistent medical, ci doar INFIRMIER (e un curs de 2 luni mai mult pe ingrijire, pe diploma nu apare Min. Sanatatii ci doar al Muncii si Educatiei - aceasta diploma cred ca o pot apostila ... am inteles ca asa e procedura acum, nu mai e la Ministerul muncii; si nu stiu Min. Sanatatii daca ma va recunoaste in vreun fel - eventual sa intreb daca se ofera vreun drept de libera practica ... dar ma indoiesc pt ca in Romania aceasta meserie e un fel de ingrijitor pacienti si mopper :) ); cresi ca va fi de vreun real folos sa prind un loc intr-o clinica, sau s[ital, sau casa de batrani, chiar daca nu e recunscuta de Min Sanatatii?
PS: sunt tare confuz, si cred ca posturile sunt cam vechi pe forum, legat de procedura de recunoastere a diplomelor; nu e de ajuns apostila de la prefectura (care ne face valide diplomele dpdv Haga?)
Mersi mult,
victor_ro
Junior
Junior

Mesajde OanaRosca pe 10 Iul 2012, 13:14

Nu cred ca ai vreo sansa sa lucrezi ca infirmier in Be cu aceasta diploma care atesta ca ai facut cursuri 2 luni. Inteleg ca e vorba doar de o formare profesionala.
Pentru a lucra ca si infirmier in spitale, clinici, case de batrani este un drum destul de lung, multe acte de pus in dosar dar in final obtii de la Ministerul Comunitatii Franceze acea echivalare a studiilor care iti da imediat acces la job. Trebuie sa ai studii Postliceale de asistenti medicali de o durata de 3 ani.
Si adevarul este ca o data ce ai echivalarea, iti gasesti de munca imediat (mai exista conditia sa vorbesti si sa intelegi una din limbile oficiale) pentru ca exista cerere foarte mare de infirmieri.
In legatura cu apostila pusa pe documente, apostila nu iti deschide drumul catre un job, ci doar atesta faptul ca documentul respectiv, redactat in lb romana, este recunoscut in strainatate si poate fi tradus de un traducator autorizat in Be.
De altfel, orice document in lb romana destinat uzului in strainatate trebuie sa fie apostilat.

Asteapta sa se conecteze cei care lucreaza in domeniu si care au trecut prin procedura aceasta si cu siguranta vei avea informatii "la cald". Citeste intre timp postarile, sunt de actualitate.
OanaRosca
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde victor_ro pe 10 Iul 2012, 14:16

u cred ca ai vreo sansa sa lucrezi ca infirmier in Be cu aceasta diploma care atesta ca ai facut cursuri 2 luni. Inteleg ca e vorba doar de o formare profesionala.
Pentru a lucra ca si infirmier in spitale, clinici, case de batrani este un drum destul de lung, multe acte de pus in dosar dar in final obtii de la Ministerul Comunitatii Franceze acea echivalare a studiilor care iti da imediat acces la job. Trebuie sa ai studii Postliceale de asistenti medicali de o durata de 3 ani.
Si adevarul este ca o data ce ai echivalarea, iti gasesti de munca imediat (mai exista conditia sa vorbesti si sa intelegi una din limbile oficiale) pentru ca exista cerere foarte mare de infirmieri.
In legatura cu apostila pusa pe documente, apostila nu iti deschide drumul catre un job, ci doar atesta faptul ca documentul respectiv, redactat in lb romana, este recunoscut in strainatate si poate fi tradus de un traducator autorizat in Be.
De altfel, orice document in lb romana destinat uzului in strainatate trebuie sa fie apostilat.

Asteapta sa se conecteze cei care lucreaza in domeniu si care au trecut prin procedura aceasta si cu siguranta vei avea informatii "la cald". Citeste intre timp postarile, sunt de actualitate.

da ... ma gandeam eu; de asta am intrebat daca exista vreun echivalent, ca si post, cu ceea ce face un infirmier in Romania (unde are responsabilitati doar de curatenie, ingrijire si igiena pacienti, oferirea de ajutor, etc); sa vedem ce as putea gasi totusi ...
legat de traduceri, crezi ca ar fi mai indicat sa aduc documentele traduse de aici, sau e mai indicat sa le traduc acolo (apostilate fiind)?.
mai am o calificare si pe masaj / kineto-terapie, poate in acest domeniu ar fi ceva posturi, daca nu reusesc in ingrijire ...
mersi,
victor_ro
Junior
Junior

Mesajde Georgiana Andreea pe 10 Iul 2012, 14:27

Echivalentul este aide soignante.
La formation conduisant au Diplôme Professionnel d’Aide-Soignant est d’une durée d’un an.
Deci bagi un an de scoala si stai linistit in banca ta - nu mai alergi dupa cai verzi (acte, apostile) si ai job imediat - plus ca poti sa lucrezi chiar din timpul studiilor.
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Locaţie: Charleroi - Belgique

Mesajde victor_ro pe 10 Iul 2012, 14:31

Georgiana Andreea scrie:Echivalentul este aide soignante.
La formation conduisant au Diplôme Professionnel d’Aide-Soignant est d’une durée d’un an.
Deci bagi un an de scoala si stai linistit in banca ta - nu mai alergi dupa cai verzi (acte, apostile) si ai job imediat - plus ca poti sa lucrezi chiar din timpul studiilor.

sa inteleg ca scoala se face acolo, caci in Romania nu exista asa ceva.
ai idee cat costa acel an de scoala, si unde se poate face? / in ce limba (exista si in engleza sau doar FR/NL/DE)

mersi,
victor_ro
Junior
Junior

Mesajde Georgiana Andreea pe 10 Iul 2012, 14:44

victor_ro scrie:
Georgiana Andreea scrie:Echivalentul este aide soignante.

sa inteleg ca scoala se face acolo, caci in Romania nu exista asa ceva.
ai idee cat costa acel an de scoala, si unde se poate face? / in ce limba (exista si in engleza sau doar FR/NL/DE)

mersi,

Pai in Belgia ca nu vorbim de Romania. Parca ziceai ca vrei sa vi aici.

In franceza exista, poate/sigur si in olandeza dar nu cunosc. Se fac peste tot in toata Belgia, nu dureza mult si nici nu costa mult. Daca esti inscris la forem se face si gratis.

Cauta pe site-uri in ce zona vrei, in fc de limba cunoscuta. In engleza nu cred ca se face - e o amarata de scoala nu este nici macar bachelier, dar universitate sa faci studii in engleza.

Eu zic ca este cea mai buna solutie pentru tine cu tot cu kine si ce mai stii sa faci.
Georgiana Andreea
Senior
Senior

Locaţie: Charleroi - Belgique

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Joburi/Cariera/Drept de munca/Independent