Obtinerea cetateniei prin casatorie..?

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Re: Obtinerea cetateniei prin casatorie..?

Mesajde Adnana pe 27 Iun 2011, 10:48

jaske25 scrie:Buna tgeorgescu2 :)
Si da, eu am doua certificate de nastere , nu 3 :) Amandoua originale , amandoua albastre , unul aici la judecatorie pe care nu o sa il mai vad in veci, si unul acasa in Romania, si asta fara sa il declar pierdut pe cel de aici , am completat un formular la starea civila aferenta , am asteptat 3 zile si gata, s-a rezolvat, ceea ce dovesdeste ca exista totusi legislatie pentru anumite situatii :) Si nu sunt singurul caz, mai cunosc persoane in aceasi situatie :) Si nu ma apucam sa postez daca nu eram sigura de ce zic .
Asa ca.......

Da' pe certificatul de nastere #2 nu scrie cumva in paranteza "(DUPLICAT)"?
În caz de pierdere, furt sau distrugere a certificatului de stare civilă, persoanei îndreptăţite i se eliberează, la cerere, un duplicat, cu perceperea taxei legale de timbru (art.125 - Metodologia pentru aplicarea unitară a dispoziţiilor Legii nr.119/1996 cu privire la actele de state civilă).

Sigur ca duplicatul certificatului de nastere are aceeasi valoare ca si originalul (chiar si look) insa poarta clar mentiunea DUPLICAT, asadar originalul a fost doar unul (din cate stiu eu... poate s-or mai fi schimbat legile).
A. Einstein: "The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant.
We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift."
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Belgium

Mesajde Sedan pe 27 Iun 2011, 12:51

tgeorgescul Imagine
uite un certificat cu doua apostile.
Imagine

In belgia certificatul de nastere romanesc este cel mai important document in fata autoritatilor belgiene, mai important decat orice alt doc de ident.Nu poti sa mergi cu o apostila veche de 5 ani la primarie.Ce faci in cazul acesta? Scoti un alt certificat ca sa-i pui doar o singura apostila cum zici tu, sau mai pui una alaturi?
Pe un alt certificat nu scrie nici duplicat nici triplicat.E casi primul,fara adnotari suplimentare.
Ultima oară modificat de Sedan pe 29 Iun 2011, 11:09, modificat 1 dată în total.
Sedan
Membru
Membru

Locaţie: slessurb

Mesajde Adnana pe 27 Iun 2011, 13:52

Sedan scrie:In belgia certificatul de nastere romanesc este cel mai important document in fata autoritatilor belgiene, mai important decat orice alt doc de ident.Nu poti sa mergi cu o apostila veche de 5 ani la primarie.Ce faci in cazul acesta? Scoti un alt certificat ca sa-i pui doar o singura apostila cum zici tu, sau mai pui una alaturi?
Pe un alt certificat nu scrie nici duplicat nici triplicat.E casi primul,fara adnotari suplimentare

Pe ce baza afirmi asta?
A. Einstein: "The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant.
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Mesajde Adnana pe 27 Iun 2011, 14:24

beatrix_amand scrie:Salut,

As dori sa stiu dara a cerut cineva recent cetatenia belgiana (in urma casatoriei - nu prin naturalizare)?

Azi am trecut pe la comuna sa vedem ce acte imi trebuie pt procedura cu pricina, iar tanti de acolo mi-a dat o listuta pe care apare "Une copie conforme de l'acte de Naissance + Aposile". Mi-a precizat ca apostila sa fie RECENTA... :err: .. iar apostila de pe certificatul meu de nastere e din 2006....

No'....poate cineva sa-mi explice ce e de facut in cazu' de fata? Abereaza tanti sau trebuie sa reinnoiesc apostila?

Bea, eu nu cred ca urmand o procedura sau alta pentru obtinerea cetateniei cerinta in ce priveste certificatul de nastere este diferita.
N-am auzit pana acum sa fi fost ridicate probleme de "vechimea" apostilei. Personal m-am folosit bine mersi de apostila veche de chiar un deceniu si nimeni n-a zis nimic.

Ce este important este ... ca tanti probabil trebuie educata (nu-i suficient ca platim taxe... trebuie sa mai rupem si din timpul nostru). Mai intai sa inteleaga ce cetatenie ai in acest moment - esti cetatean al unui stat UE. Asta am senzatia ca ii scapa rau. Trebuie sa investesti tu ceva timp - legislatia si circularele le gasesti, in plus sunt pagini si fise explicate pe adde.be ... astea sunt gloantele tale.
Functionarii pot gresi dramatic. Cunosc o experienta recenta a unui cuplu la o primarie din BRU - li s-a explicat cum ca sotia nu poate face declaratia de cetatenie pentru ca in primele 7 luni a avut alt document de sedere. Prostii: au venit cu printurile de pe adde.be si i-au cerut functionarei sa le arate regulamentul/legea unde scrie altfel. Evident au primit declaratiile ambilor soti si au avut amandoi raspuns pozitiv.
A, inca ceva - si apostilele lor erau mai vechi de 5 ani.
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Mesajde RLC pe 27 Iun 2011, 15:03

Mie nu mi-a fost niciodata solicitat certificatul de nastere de catre autoritatile (Ixelles, Uccle) belgiene.

C.
RLC
Moderator
Moderator

Locaţie: Ixelles

Mesajde Sedan pe 27 Iun 2011, 16:21

Ok fie ca voi Imagine.
Sedan
Membru
Membru

Locaţie: slessurb

Mesajde beatrix_amand pe 28 Iun 2011, 18:38

jaske25 scrie:Mie de exemplu mi se cerea permis de munca cand prin casatorie nu ai nevoie de asa ceva!!!, Plus ca mi-au si gresit statutul cand m-au intregistrat la primarie, asta aducandu-mi ulterior o gramada de probleme; deci greseli se pot face .

Confirm spusele tale...Permis de munca nu mi-ai cerut, dar mi-au facut 3 ID-uri pana l-am primit pe cel bun ... :err:
beatrix_amand
Guru
Guru

Locaţie: Pondrome...(Ardeni)

Mesajde beatrix_amand pe 28 Iun 2011, 18:43

Bun...Mersi Andana, Sedan si tuturor celor care mi-au raspuns...

Voi incerca sa dezleg misterul administratiei de la Beauraing..si va v-oi spune ce si cum a decurs.

:inlove:
beatrix_amand
Guru
Guru

Mesajde tgeorgescu2 pe 28 Iun 2011, 23:37

Sedan scrie:tgeorgescul Imagine
uite un certificat cu doua apostile.
Imagine

Asta nu dovedeste decat prostia celor care l-au apostilat a doua oara, pentru ca este certificat de doua ori acelasi fapt, si anume ca cel/cea care a semnat certificatul de nastere avea dreptul s-o faca. Sau nu e certificat de nastere?
tgeorgescu2
Guru
Guru

Locaţie: Zwolle

Mesajde beatrix_amand pe 26 Iul 2011, 15:51

Revin cu informatii legate de a doua apostilare a Certificatului de Nastere.

DA, azi mi l-au apostilat la prefectura Arad. Apostila nu mai e o stampila pusa pe verso, ci ditai hartia A4 atasata certificatului de nastere. hartia este in limba Romana, deci se presupune ca trebuie tradusa, legalizata la tribunalul de prima instanta si toate cele....

Traiasca birocratia!
beatrix_amand
Guru
Guru

Mesajde mihai24 pe 15 Ian 2012, 12:20

Hey everybody

Vineri am sunat si eu la comuna sa ma interesez despre acelasi lucru
acu 3 ani m-am casatorit aici.
mi s-a zis ca imi trebuie un certificat de nationalitate de la ambasada apostilat la ministère des affaires étrangères in Bxl,(desi am dat unul cand m-am casatorit, mai trebuie unul nou acuma) o copie a certificatului de nastere de la Greffe Civil du Tribunal si o taxa de 24€ si ceva centi.
specific ca in momentul casatoriei am depus cerificatul in original apostilat, si toate documentele necesare
pe langa asta eu voi incerca sa fac niste copii xerox de pe actele de casa , ceva vouchere de vacanta (sa vada ca nu e fake mariage)

asa ca saptamana care vine drumul ambasadei. :vhh:

Daca e care in situatie de a cere cetatenia , faceti-o repede ca vor sa schime legea sa innaspreze conditiile (asa ne-a zis neica de la primarie) :sqglass:
mihai24
Initiat
Initiat

Locaţie: Charleroi

Mesajde Topolino pe 15 Ian 2012, 16:04

mihai24 scrie:aici.
mi s-a zis ca imi trebuie un certificat de nationalitate de la ambasada apostilat la ministère des affaires étrangères in Bxl,(desi am dat unul cand m-am casatorit, mai trebuie unul nou acuma) .............specific ca in momentul casatoriei am depus cerificatul in original apostilat, si toate documentele necesare.......asa ca saptamana care vine drumul ambasadei. :vhh:

Daca e care in situatie de a cere cetatenia , faceti-o repede ca vor sa schime legea sa innaspreze conditiile (asa ne-a zis neica de la primarie) :sqglass:

E OK si NORMAL sa vi se ceara un nou cerificat de nationalitate. In trei ani de zile, in teorie, puteti schimba sau renunta la nationalitate de sprece ori ... In rest drum bun la ambasada si mergeti repejor ca sa nu ratati trenul cu nationalitatea. Se anunta modificari serioase.
“Dictatura îţi închide gura; Democraţia te lasă să vorbeşti cît te ţin puterile.”
Topolino
Membru
Membru

Locaţie: Belgia

Anterior

Înapoi la Acte/Proceduri/Consulat&Ambasada