Luare in spatiu / contract chirie / inregistrare primarie

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Luare in spatiu / contract chirie / inregistrare primarie

Mesajde victor_ro pe 04 Oct 2012, 11:40

Buna ziua tuturor,

ma poate ajuta cineva cu cateva informatii legat de procedura de luare in saptiu, sau in chirie ... cum ar fi mai corect, mai usor de obtinut acte. Locuiesc in zona primariei Zaventem, si cei de aici vorbesc flamanda la primarie.
As vrea sa ma informez legat de cum se fac actele de chirie, luare in spatiu, si mai apoi cum trebuie procedat la primarie cu inregistrarea si depunerea dosarului ptr o carte de rezident, sau ceva de genul.

Multumesc,
victor_ro
Junior
Junior

Re: Luare in spatiu / contract chirie / inregistrare primarie

Mesajde essa pe 04 Oct 2012, 12:13

Actele la primarie se fac in functie de statutul tau in Belgia. Dupa ce te lamuresti ce statut ai cauta in ghidul Rombel raspunsurile.
essa
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde victor_ro pe 04 Oct 2012, 12:29

essa scrie:Actele la primarie se fac in functie de statutul tau in Belgia. Dupa ce te lamuresti ce statut ai cauta in ghidul Rombel raspunsurile.

deocamdata sunt turist. nu am nici un statut, am unde sa stau si unde pot fi luat in spatiu sau in chirie; alte detalii nu am gasit in ghid, referitor la cum trebuie sa arate acel act de luare in spatiu, sau trebuie contract de chirie (se face da mana, se face dupa un formular standard, la notar sau nu, etc.) si ce alte acte mai trebuie. cam asta era intrbarea de baza.

astfel, as vrea sa depun cele necesare la primarie (nu stiu care sunt acestea insa) si sa obtin acel card de identitate, de rezidenta; apoi sa imi caut de lucru, sau sa devin independent.

multumesc,
victor_ro
Junior
Junior

Mesajde essa pe 04 Oct 2012, 13:31

victor_ro scrie:
essa scrie:Actele la primarie se fac in functie de statutul tau in Belgia. Dupa ce te lamuresti ce statut ai cauta in ghidul Rombel raspunsurile.

deocamdata sunt turist. nu am nici un statut, am unde sa stau si unde pot fi luat in spatiu sau in chirie; alte detalii nu am gasit in ghid, referitor la cum trebuie sa arate acel act de luare in spatiu, sau trebuie contract de chirie (se face da mana, se face dupa un formular standard, la notar sau nu, etc.) si ce alte acte mai trebuie. cam asta era intrbarea de baza.

astfel, as vrea sa depun cele necesare la primarie (nu stiu care sunt acestea insa) si sa obtin acel card de identitate, de rezidenta; apoi sa imi caut de lucru, sau sa devin independent.

multumesc,

Deci ca turist nu poti sta decat 3 luni si nu poti face la primarie nici un demers pentru permis de sedere. Acesta se poate obtine doar in anumite cazuri: venit in belgia ca parinte/copil, coabitare/partener sau angajat/independent . Deci ar trebui sa inversezi un pic lucrurile.Te faci independent(atentie ca ai de platit taxe chiar daca nu muncesti) si pe urma faci acte de sedere.
essa
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde roinbrusel pe 13 Noi 2012, 01:04

Am o intrebare asemenatoare asa ca nu mai deschid un topic nou.

Cineva m-a intrebat cum poate inscrie un copil de 3 ani la scoala daca parintii NU sunt rezidenti in Belgia? Mama sta in Belgia, are un contract de inchiriere dar nu are nici un fel de acte. Tata nu e in Belgia. Banuiesc ca scoala cere niste acte de la comuna, nu cred ca se poate inscrie direct cu pasaportul.
O solutie este sa se faca independent si pe baza acestuia sa se inscrie la comuna, apoi la scoala.
Alta solutie mai exista? Cunoasteti un avocat bun care sa cunoasca bine aceste proceduri?
roinbrusel
Junior
Junior

Mesajde mishulyna pe 15 Noi 2012, 01:04

Mieux vaut aller seul quelque part que nulle part à plusieurs.
mishulyna
Guru
Guru

Locaţie: 4020 Liege

Mesajde ada_teos pe 15 Noi 2012, 23:02

Buna,

Pretenul meu, lucreaza in Belgia ca si sofer camion, insa contractul sau de munca este inregistrat in Slovacia. De aprox. o luna incearca sa gaseasca un apartament in apropierea Liege-ului pentru a-l inchiria si a ne muta impreuna. Nu reuseste din cauza costurilor la unele dintre ele, uneori a distantei fata de locul de munca, si de cele mai dese ori din cauza neincrederii poprietarilor. A incercat sa gaseasca cat mai aproape de locul de munca si pentru ca a inteles ca inafara Liege-ului ar fi mai simplu cu inregistrarea la primarie. Acum, din cauza faptului ca gaseste greu inafara a hotarat sa caute chiar in Liege (beneficiul fiind costurile mai mici si un numar mai mare de locuinte din care se poate alege)! Stie cineva cum sunt demersurile inregistrarii la primarie in Liege?

Multumesc!
ada_teos
Nou venit
Nou venit

Mesajde mishulyna pe 16 Noi 2012, 21:32

Buna seara,

Primul pas ar fi sa gasesca o locuinta de închiriat. Mai apoi se prezinta la serviciul pentru straini: http://www.liege.be/etat-civil-et-popul ... -etrangers si povesteste ce si cum.
Mieux vaut aller seul quelque part que nulle part à plusieurs.
mishulyna
Guru
Guru

Locaţie: 4020 Liege

Mesajde ionut.ionut pe 12 Iul 2013, 15:01

Salutare! Ajutati-ma va rog cu un sfat!
Prietena mea impreuna cu sora ei sunt belgia din luna martie, lucrand ca asistente medicale, in hasselt. In iunie am ajuns si eu cu prietenul surorii, iar de atunci suntem inregistrati ca si turisti. Ce ar trebui sa facem pentru a ne lua in spatiu si pentru a obtine resedinta si permis de munca? Locuim intr-un ap cu 2 camere , putem fi luati amandoi in spatiu aici?
ionut.ionut
Nou venit
Nou venit

Înapoi la Acte/Proceduri/Consulat&Ambasada