Acte pentru a te casatori in Belgia

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Acte pentru a te casatori in Belgia

Mesajde debsy pe 29 Noi 2006, 20:01

Declaratia de casatorie trebuie depusa cel tarziu cu 15 zile inaintea datei casatoriei.( Sfat : ganditi-va la data casatoriei dar nu va asteptati sa ramane aceeasi pt ca e foarte posibil sa nu gasiti locuri libere pt a oficializa casatoria, asa ca cel de la comuna o sa va dea anumite posibilitati si voi va decideti care data si ora va convine)

1. Copie dupa certificatul de nastere pt viitorii casatoriti ( certificatul de nastere trebuie sa fie de tip nou si se elibereaza in tara, in localitatea de resedinta la oficiul starii civile;se merge acolo si se completeaza o cerere de schimbare a certificatului vechi, apoi cu acea hartiuta care vi se da se plateste la sectia financiara o taxa de 10 000 lei vechi iar apoi cu hartia respectiva ca ati platit se merge din nou la oficiul starii civile unde se depune hartia si asteptati inca cateva zile ca sa vi se de-a noul certificat) ATENTIE: odata depus certificatul la oficiul starii civile nuč il mai recuperati chiar daca aveti nevoie, de ex in echivalarea diplomelor .Tactica de refacut certificatul.....dupa ceva timp cand va duceti in tara cere-ti din nou un certificat pe motiv ca primul l-ati pierdul....bla bla bla....cand v-ati mutat)

2. Copie dupa actul de deces al sotului , sotiei ( in cazul in care sunteti vaduv)

3. Copie dupa transcriptia dupa toate divorturile precedente ( in cazul in care ati mai fosta casatorit si ati divortat)

4. Certificat de domiciliu eliberat pt casatorie (la consulatu belgiei la Brussels o sa vi se spuna ca sunt doar doua solutii : ori plecati in tara ca sa il aveti, ori trimiteti procura in tara pt cineva ca sa vi-l scoata, eu am fost la ambasada Romaniei in Luxemburg, cu cartea de identitate romaneasca si pasaportul si am declarat pe proprie raspundere ca locuiesc acolo - aveam viza de turist in Belgia si eram venita cu invitatie)

5. Certificat de celibatar ATENTIE, daca este facut in tara , aveti grija ca nu momentul in care este tradus sa nu scrie ca "nu apare ca fiind casatorit" pt ca desi e tradus , trecut pe la notar, bla bla bla toate cate ti se cer pana ajungi cu actul la supralegalizare care se face la tribunal, aici nu este acceptat TREBUIE SA SCRIE CLAR CA "NU SUNTETI CASATORIT"
Sfat: desi l-am facut in Romania a trebuit sa il refaca deci.....ambasada Romaniei din Luxemburg )

6. Certificat de nationalitate - se elibereaza pe baza pasaportului

7. Certificat de traditie ( certificat de coutume) l-am scos tot din Luxemburg

8. trebuie sa aveti doi martori care sa fiti siguri ca vin cu voi, le trebuie sa aiba actele in regula si adresele lor)

9. atestat de la notar in cazul in care ati decis sa faceti un contract prenuptial( depus cu cel tarziu o saptamana inainte de casatorie)

Atentie:

Declaratia de casatorie nu poate fi depusa daca nu aveti toate actele asa cum vi se cer;E necesar sa aveti un rendez-vous cateva zile inainte de ziua in care decideti sa depuneti actele; trebuie sa fiti prezenti amandoi in momentulm depunerii actelor avand cu voi cartile de identitate.

Documentele trebuie sa fie recente.

Documentele eliberate de autoritatile straine care nu au conventia de la Haga trebuie sa fie legalizate de o ambasada sau consulat belgian in tara in care sunt eliberate

Documentele care nu sunt in franceza trebuie traduse de cineva autorizat in Belgia)

Ritmul actelor:

Daca actele sunt eliberate in Romania:

cu actul original se merge:

1. La primarie pt apostila( aici te trimite sa platesti o anumita suma la CECsi abia pe urma ti se da documentul, dincate imi aduc aminte programul e doar dimineaza si nu poti avea actul in aceeasi zi)
2. Un traducator care le traduce in franceza sau flamanda si isi pune stampila sa de notar autorizat ( depinde traducator cat de repede le traduce, apropo e posibil ca traducatorul sa lucreze cu un anumit notar in Romania si atunci exista posibilitatea ca el sa fie cel care se duce la notar pt legalizarea de pct 3)
3.Un notar public
4. Tribunal ( ai nevoie de timbru fiscal si inca ceva platit cred ca tot la CEC, de obicei e bine sa mergeti cu o zi inainte si sa intrebati la ce ora se depun actele , din cate stiu in Botosani era la ora noua dimineata dar asta nu inseamna ca e batut in cuie si pana aici cred ca exista doar o zi anume cand se depun).
debsy
Initiat
Initiat

Locaţie: Arlon

Mesajde jais2003 pe 30 Noi 2006, 19:53

Eu nu am depus certificatul de nastere original, am dat o copie legalizata si apostilata. Ville de Bruxelles mi-a acceptat copia.
jais2003
Senior
Senior

Mesajde jais2003 pe 30 Noi 2006, 19:57

Alta precizare: dupa ce am depus actele pt casatorie, a trebuit sa trecem un test cu intrebari si eu si sotul. Functionara a verificat daca raspunsurile nostre coincid pentru a dovedi ca nu e "mariage blanc".
jais2003
Senior
Senior

Mesajde debsy pe 01 Dec 2006, 03:18

pe noi ne-a cautat politia acasa, prima oara a nimerit cand eram cu o romanca si o fratuzoaica, facusem mancare romaneasca si le-am invitat la maqsa si pe langa asta mai aveam si o sticla de sampanie terminata si una era pe jumatate....iar fi palcut politaiului sa mai ramana;a doua oara a venit tot el ne-a cautat pe amandoi la acte, era in jur de 7 dimineata si s-a uitat numai in dormitor si am deschis dulapul sa vada ca avem haine, a fost finut si a zis ca nu se mai uita si-n baie....ca isi cere scuze dar asta e procedura;de acte ce sa zic m-au intors de la cel de celibatar cu toate stampilele pe el pt ca scria ca "nu figurez ca fiind casatorita" abia am reusit sa depunem actele ca mergeam la primarie asteptam si nu reuseam sa le depunem; mi-aduc aminte ca i-am zis sotului "daca azi nu le depunem ,nu ma mai casatoresc" asa eram de satula de stat la usa lor
debsy
Initiat
Initiat

Locaţie: Arlon

Mesajde cristianbanea pe 01 Dec 2006, 08:28

Noua nu ni s-a intamplat asa ceva, a fost mult mai simplu decat se povesteste pe aici. Rombel_09 .

M-am casatorit la ambasada si totul a decurs normal, apoi ''nenea Garcea'' a venit acasa si m-a intrebat: Locuiti aici? Apoi a plecat......... Rombel_13 .
Asta a fost tot .
Happy End
cristianbanea
Membru
Membru

Locaţie: away from home

depinde.....

Mesajde Cristina_vo pe 01 Dec 2006, 13:10

La noi a decurs f.simplu si frumos. :-) Pe 30 oct.am fost la primarie si am facut déclaration d'arrivée, pe 8 noiembrie ne-au chemat sa depunem actele (pe care eu le aveam), si tot atunci ne-a cerut sa alegem si data, asa ca pe 16 decembrie ne casatorim. Rombel_09
Eu nu am stiut ca imi opresc certificatul de nastere (dupa care umblasem destul in Ro) si era sa fac atac de cord, insa asta e, daca n-am stiut....altfel imi faceam si eu copie. Acum nu am decit sa il declar pierdut in Ro si sa cer altul.
Cit despre interviu, noua nu ne-a zis nimeni asa ceva, e posibil sa se mai fi usurat procedurile pt.ca au aflat ca Romania intra in UE de la anul....cine stie!
<div><strong>Ik ben mooi en meedogenloos!</strong></div>
Cristina_vo
Membru
Membru

Locaţie: Vilvoorde

Re: depinde.....

Mesajde Cora22 pe 14 Dec 2006, 12:31

Cristina_vo scrie:La noi a decurs f.simplu si frumos. :-) Pe 30 oct.am fost la primarie si am facut déclaration d'arrivée, pe 8 noiembrie ne-au chemat sa depunem actele (pe care eu le aveam), si tot atunci ne-a cerut sa alegem si data, asa ca pe 16 decembrie ne casatorim!

Cristina, casa de piatra, sa ai parte de tot ce e mai bun iar ceea ce-ti doresti sa nu se lase asteptat!!!
Orange_Colorz_PDT_28
Vrem sa vedem pozele de la nunta/cununie ( daca ai sa fii de acord bineinteles) Rombel_02
Cora22
Junior
Junior

Locaţie: pas encore en Belgique

Re: Acte pentru a te casatori in Belgia

Mesajde titi2006 pe 22 Dec 2007, 21:16

Salut,
Eu intentionez sa ma casatoresc in Bruxelles, daca sunteti draguti sa imi raspundeti la intrebarile de mai jos

Craciun fericit

debsy scrie:
1. Copie dupa certificatul de nastere pt viitorii casatoriti

Pana la urma e copie plus certificatul in original care ramane la ei nu?
debsy scrie:
4. Certificat de domiciliu eliberat pt casatorie (la consulatu belgiei la Brussels o sa vi se spuna ca sunt doar doua solutii : ori plecati in tara ca sa il aveti, ori trimiteti procura in tara pt cineva ca sa vi-l scoata

Poti sa imi spui te rog de unde se elibereaza documentul asta din tara? De la evidenta populatiei care tine de politie? presupun ca o sa declare ca ai domiciliul in RO, cu toate ca eu de exemplu locuiesc in Bruxelles, dar cred ca am domiciliul stabil in RO, nu stiu care e diferenta...

debsy scrie:5. Certificat de celibatar ATENTIE, daca este facut in tara , aveti grija ca nu momentul in care este tradus sa nu scrie ca "nu apare ca fiind casatorit" pt ca desi e tradus , trecut pe la notar, bla bla bla toate cate ti se cer pana ajungi cu actul la supralegalizare care se face la tribunal

Poti sa imi explici te rog ce intelegi prin supralegalizare? in principiu, originalul e tradus si legalizat de un notar, si apoi nu se poate aplica direct apostila pe traducerea legalizata, mai trebuie o vizita la tribunal?

debsy scrie:6. Certificat de nationalitate - se elibereaza pe baza pasaportului

Poti sa imi spui te rog de unde se elibereaza documentul asta din tara?

debsy scrie:7. Certificat de traditie ( certificat de coutume) l-am scos tot din Luxemburg

Poti sa imi spui te rog de unde se elibereaza documentul asta din tara sau din Bruxelles?

debsy scrie:Documentele eliberate de autoritatile straine care nu au conventia de la Haga trebuie sa fie legalizate de o ambasada sau consulat belgian in tara in care sunt eliberate

Apostilarea de la prefectura nu e pt conventia de la Haga? dupa ce apostilez documentul la prefectura mai trebuie sa ma duc la ambasada belgiei la bucuresti??

debsy scrie:Documentele care nu sunt in franceza trebuie traduse de cineva autorizat in Belgia)

Sa inteleg ca certificatul nou care e in romana, engleza si franceza nu mai trebuie tradus?, dar supralegalizat?
Eu am certificat nou, cu apostila, m-am uitat pe apostila nu scrie nici o data, pt l-am apostilat acum cativa ani si ma gandeam ca poate o trebui sa fie mai recenta apostila....

Va multumesc
titi2006
Membru
Membru

Mesajde Cornelia pe 22 Dec 2007, 22:05

Sursa:

http://www.vmc.be/uploadedFiles/Vreemde ... r_1999.doc

http://www.vmc.be/vreemdelingenrecht/we ... verzamelen

De voorlegging van de volgende documenten is vereist:
1( een voor eensluidend verklaard afschrift van de akte van geboorte : dit is een herneming van hetgeen reeds is bepaald in het huidige artikel 70 van het Burgerlijk Wetboek. Aan de mogelijkheid voor personen die in de onmogelijkheid verkeren de voor hun huwelijk vereiste akte van geboorte over te leggen, om deze te vervangen door een akte van bekendheid afgegeven door de bevoegde vrederechter, evenals aan hetgeen is bepaald in artikel 72bis van het Burgerlijk Wetboek, wordt niet geraakt;
2( een bewijs van identiteit : een document waaruit de identiteit van de betrokkene blijkt (b.v. een identiteitskaart, een paspoort);
3( een bewijs van nationaliteit);
4( een bewijs van de ongehuwde staat, en in voorkomend geval van de ontbinding of nietigverklaring van de vorige huwelijken);
5( een bewijs van de inschrijving in het bevolkings-, vreemdelingen- of wachtregister en/of een bewijs van de actuele verblijfplaats: op basis hiervan kan de ambtenaar van de burgerlijke stand zijn territoriale bevoegdheid nagaan);
6( in voorkomend geval, een gelegaliseerd schriftelijk bewijs uitgaande van de bij de aangifte van het huwelijk afwezige aanstaande echtgenoot, waaruit diens instemming met de aangifte blijkt: dit document dient enkel te worden overgelegd indien de aangifte slechts door één van de aanstaande echtgenoten wordt gedaan);
7( ieder ander authentiek stuk waaruit blijkt dat in hoofde van de betrokkene is voldaan aan de door de wet gestelde voorwaarden om een huwelijk te mogen aangaan: het betreft hier o.m. de zogenaamde wetscertificaten die de ambtenaar van de burgerlijke stand moeten toelaten na te gaan of is voldaan aan de door het toepasselijke recht gestelde voorwaarden, of ieder ander document dat de ambtenaar van de burgerlijke stand noodzakelijk vindt om te kunnen nagaan of aan de gestelde voorwaarden is voldaan (b.v. een eventuele ontheffing van de leeftijdsvereiste door de jeugdrechtbank, enz.).
Wanneer de overgelegde documenten in een vreemde taal zijn opgesteld, kan de ambtenaar van de burgerlijke stand om een voor eensluidend verklaarde vertaling ervan verzoeken.
Er dient op te worden toegezien dat de overgelegde vreemde documenten op een afdoende wijze werden gelegaliseerd. In dit kader kan o.m. worden verwezen naar de omzendbrief van 17 februari 1993 betreffende de legalisatie van buitenlandse akten van de burgerlijke stand (B.S., 16 maart 1993), en de instructies terzake van het Ministerie van Buitenlandse Zaken.

Daca esti înregistrat în Belgia, dovada de domiciliu o ceri de la primaria de la Bruxelles, unde te vei casatori. Deci nu în România. Partenera ta va cere aceasta dovada în tara, daca înca locuieste acolo. Dovada de nationalitate o obtii din tara sau de la ambasada, pe baza pasaportului românesc.

Certificatul de nastere nu mai trebuie tradus daca primaria îl accepta în limba franceza (Valonia si Bruxelles, mai rar în Flandra).

Apostila - conventia de la Haga - este dovada de legalizare din România. Data acesteia nu are nici o importanta, la fel ca si data eliberarii certificatului de nastere, a sentintei de divort, etc. In schimb data certificatului de celibat trebuie sa fie recenta. Acest certificat se obtine din tara sau de la ambasada.

http://www.diplomatie.be/bucharestnl/de ... =23&mnu=23

Pentru traducerea textului foloseste link-urile de mai jos:
http://translate.google.com/translate_t?langpair=fr
http://office.microsoft.com/ro-ro/help/ ... 21048.aspx

Succes!
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde Cornelia pe 22 Dec 2007, 22:14

Incheierea casatoriei dintre un cetatean roman si un cetatean strain in fata autoritatilor romane. Transcrierea casatoriei

Cetateanul strain va trebui sa prezinte, in vederea inregistrarii cererii de incheiere a casatoriei, urmatoarele documente:
- act de identitate valabil;
- certificat de nastere;
- certificat de celibat (care confirma faptul ca persoana nu este deja casatorita) emis de autoritatile statului de cetatenie sau de ambasada sau consulatul statului de cetatenie;
- certificat de cutuma (care prezinta conditiile de forma si fond pentru inchierea casatoriei prevazute de legislatia statului de cetatenie) emis de autoritatile statului de cetatenie sau de ambasada sau consulatul statului de cetatenie.

In cazul in care casatoria a fost incheiata in fata autoritatilor straine (Oficii de stare civila dintr-o tara straina, Ambasada sau Consulat al unui strat strain din Romania) puteti opta pentru solicitarea inscrierii certificatului de casatorie in registrele de stare civile romane de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei din strainatate sau pentru transcriea obligatorie in termen de 6 luni de la data cand cetateanul roman s-a intors in Romania sau de la primirea din strainatatea a certificatului de casatorie.

In cazul in care doriti transcrierea certificatului de casatorie si nu doriti sa reveniti in Romania pentru realizarea acestei proceduri, puteti apela la avocat din Romania care poate realiza aceasta procedura pentru dvs.
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde chrisdoina pe 23 Dec 2007, 00:59

draga domnule titi daca mai ai vre-o nelamurire dupa atitea raspunsuri atunci chiar ca esti batut in cap.Ce te faceai daca se cereau 13 documente traduse in trei exemplare ca acum 16 ani?no bafta la insuratoare si sa tina mariajul cit mai mult timp, si nu te zgirci la banii pentru inel..ca nu e bine.
chrisdoina
Guru
Guru

Mesajde titi2006 pe 20 Ian 2008, 15:06

chrisdoina scrie:draga domnule titi daca mai ai vre-o nelamurire dupa atitea raspunsuri atunci chiar ca esti batut in cap.Ce te faceai daca se cereau 13 documente traduse in trei exemplare ca acum 16 ani?no bafta la insuratoare si sa tina mariajul cit mai mult timp, si nu te zgirci la banii pentru inel..ca nu e bine.

Draga chrisdoina, multumesc de sfaturile la obiect si de urarile de bine :)
Data viitoare daca mi-ai da pe langa epitelele de rigoare si raspunsuri practice la ceea ce am intrebat, am sa fiu si mai fericit, altfel teorie, ca iti trebuie actul x si actul y, e usor de gasit.

Eu prefer mai bine sa fiu "batut in cap" si sa nu am probleme, decat sa fiu inteligent si sa ma trezesc ca invit toti prietenii si apoi nu mai reusesc sa ma casatoresc la data propusa.

In plus, pe hartia mea de la comuna scrie ca certificatul de celibatar tradus si apostilat trebuie sa fie valabil 2 luni, ceea ce inseamna ca trebuie sa ma misc repede, si cum nu sunt inteligent ca altii am intrebat aici in speranta ca o sa gasesc raspuns, altfel am sa sap singur si am sa postez aici raspunsul

Cat despre inel, daca tie iti place sa le umplii buzunarele evreilor atunci "be my guest", eu am luat ce am vrut, la un pret bun, si nu consider deloc ca te zgarcesti, mai ales cand asta e practica obisnuita sa negociezi, si de restul de bani poti sa cumperi alt cadou sau sa cumperi jumatate de vacanta in tarile calde
Si mai ales cand m-a intrebat pentru ce il cumpar, si a inceput sa speculeze cu texte de genul , doar o data in viata te casatoresti..., atunci m-a enervat, care va sa zica, daca nu era pt casatorie era mai ieftin, sa ii platesc lui bonus ca eu vreau sa ma insor nu? Sunt sigur ca avea alte texte pentru celelalte situatii.

O zi cu soare va doresc
titi2006
Membru
Membru

Mesajde titi2006 pe 20 Ian 2008, 15:13

Si in sfarsit sper ca am inteles

Deci actele se obtin fie de la politie (Certificatul de domiciliu si nationalitate) fie de la starea civila (certificat de nastere si de celibatar)

Dupa obinerea actelor in original, se apostileaza la prefectura si apoi se traduc si legalizeaza la un traducator authorizat plus notar si se supra legalizeaza la tribunal.
titi2006
Membru
Membru

Mesajde Lidia pe 20 Ian 2008, 15:51

Titi, eu iti urez succes!! Si multa fericire __fun

Ca o observatie : si la noi a decurs simplu si frumos si nu ne-a controlat nimeni acasa, de fapt eu am cetatenie canadiana. Iar originalul certificatului de nastere am refuzat sa-l dau din mina si-au trebuit sa se multumeasca cu o copie.

Numai bine.
__happy
Lidia
Guru
Guru

Locaţie: Gent, Belgium

Mesajde Cornelia pe 20 Ian 2008, 15:55

Ai înteles foarte bine! __happy
Mult succes!
Cornelia
Consilier Rombel