Acte casatorie

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Acte casatorie

Mesajde titi2006 pe 15 Dec 2007, 11:29

Salut,

Am aflat de la comuna din Bruxelles ca e nevoie de ceva acte pt a te casatori in Belgia

Acum ce ma nedumereste e ca cer :

2. Certificat de celibat(valable 2 mois) - si apoi mi-a scris ca imi trebuie doc asta de la ambasada

6. Certificat de nationalite - la fel de la ambasada

Eu ma gandeam sa ma duc in RO la registrul populatiei in Romania si sa le cer un document care sa ateste cetatenia, au asa ceva l-am gasit pe net si am si intrebat numai ca nu aveam certificatul de nastere la mine.
Acum nu stiu daca certificatul asta de dovedire a cetateniei poate substitui ce cere comunca la punctul 6.

Mai mult, cand am fost la evidenta populatiei m-au intrebat la ce imi trebuie la dovedirea domiciliului sau pt casatorie, oare or scrie pe hartiuta aia ca Xulescu , necasatorit e cetatean roman? si atunci impusc doi iepuri dintr-o data si nu mai stau sa mai iau documentul 2 Certificatul de celibat?
Sau nu impusc nici un iepure si ma trezesc ca comuna e stricta rau si vrea exact ce mi-a scris pe hartie.

As vrea sa evit pe cat se poate sa ma tiganesc pe la ambasada sa stau sa ma enervez in fata unor functionari care nu dau doi bani pe tine, as prefera sa imi iau toate actele din ro, chiar daca in final poate ma va costa mai mult...

Va multumesc
Ultima oară modificat de titi2006 pe 15 Dec 2007, 19:14, modificat 1 dată în total.
titi2006
Membru
Membru

Mesajde speedyvera pe 15 Dec 2007, 12:37

Nu cumva te casatoresti in Belgia???
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde titi2006 pe 15 Dec 2007, 19:09

Scuze in Belgia, am gresit mai sus
titi2006
Membru
Membru

Mesajde speedyvera pe 16 Dec 2007, 10:19

Pai de acolo de unde le cere ambasada tot de acolo le ceri si tu ,este un pic logic ,nu ?
Sigur ca le poti procura personal din Ro dar vezi cum este cu apostilele.

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Mesajde titi2006 pe 17 Dec 2007, 23:54

speedyvera scrie:Pai de acolo de unde le cere ambasada tot de acolo le ceri si tu ,este un pic logic ,nu ?
Sigur ca le poti procura personal din Ro dar vezi cum este cu apostilele.

Nu am experienta deloc cu ambasada si cu actele, ma gandeam ca ambasada mai face cine stie ce supralegalizare mai pun ei o stampila, sau poate mai si traduc..., ca altfel e logic ca documentul original tot de la aceeasi institutie din Ro vine.

Cu apostilarea o alta bataie de cap, mama lor cu actele lor si cu zeci de mii de stampile, am intrat in UE, dar treaba asta cu actele nu e reglementata de UE e de conventii internationale...

O zi placuta
titi2006
Membru
Membru

Mesajde ceake pe 18 Dec 2007, 00:43

citesti miine raspunsul meu,contrar nu mai dormi toata noaptea.eram intr-o zi la ambasada si unui baiat ii cereau citeva sute de euro,ca m-am speriat, ma gindeam cu ce a putut gresi.vroia sa se casatoreasca.noapte buna!
ceake
Membru
Membru

Re: Acte casatorie

Mesajde kitta pe 18 Dec 2007, 14:10

titi2006 scrie:Salut,

Am aflat de la comuna din Bruxelles ca e nevoie de ceva acte pt a te casatori in Belgia

Acum ce ma nedumereste e ca cer :

2. Certificat de celibat(valable 2 mois) - si apoi mi-a scris ca imi trebuie doc asta de la ambasada

6. Certificat de nationalite - la fel de la ambasada

Eu ma gandeam sa ma duc in RO la registrul populatiei in Romania si sa le cer un document care sa ateste cetatenia, au asa ceva l-am gasit pe net si am si intrebat numai ca nu aveam certificatul de nastere la mine.
Acum nu stiu daca certificatul asta de dovedire a cetateniei poate substitui ce cere comunca la punctul 6.

Mai mult, cand am fost la evidenta populatiei m-au intrebat la ce imi trebuie la dovedirea domiciliului sau pt casatorie, oare or scrie pe hartiuta aia ca Xulescu , necasatorit e cetatean roman? si atunci impusc doi iepuri dintr-o data si nu mai stau sa mai iau documentul 2 Certificatul de celibat?
Sau nu impusc nici un iepure si ma trezesc ca comuna e stricta rau si vrea exact ce mi-a scris pe hartie.

As vrea sa evit pe cat se poate sa ma tiganesc pe la ambasada sa stau sa ma enervez in fata unor functionari care nu dau doi bani pe tine, as prefera sa imi iau toate actele din ro, chiar daca in final poate ma va costa mai mult...

Va multumesc

titi2006,
Actele se pot obtine si din romania de la starea civila din orasul unde locuiesti. Mersul actelor este: cu actul original de la starea civila te duci la prefectura sa iti puna apostila, apoi le duci la tradus si legalizat, si apoi mergi la tribunal sa apostileze traducerea.

Birourile de traduceri in general se ocupa de intreg procesul: adica tradus, legalizat si apostilat. Te costa un pic mai mult decat daca te-ai duce tu personal INSA nu iti pierzi timpul alergand de colo-colo si ai actele in 2 maxim 3 zile.
Eu asa am facut si a fost ok.

Bafta,
Elena
kitta
Junior
Junior

Mesajde titi2006 pe 18 Dec 2007, 15:12

Va multumesc pt raspunsuri.
Sunt corecte actele pe care mi le cer cei de la comuna? ati avut aceleasi acte de procurat si prezentat inaintea casatoriei?

2. Certificat de celibat(valable 2 mois)

6. Certificat de nationalite

Stiu ca mai era certificatul de nastere in format nou apostilat, eu l-am apostilat acum 3 ani, trebuie sa il reapostilez? :)) sper ca nu
Si din cate imi amintesc certificatul de nastere e si in Romana si in Franceza si in Engleza cel putin campurile Nume/Name/Nomme ... , sa mai traduc si apostilez si certificatul de nastere? mi s-ar parea un pic de exces de zel di partea autoritatilor belgiene sa imi ceara sa traduc un document care e deja in franceza...

Mai lipseste ceva in afara de cele trei documente?
titi2006
Membru
Membru

Mesajde Cristina_vo pe 18 Dec 2007, 18:01

Draga Titi,
aici http://www.rombel.com/modules.php?name= ... pic&t=1977 gasesti informatii mai multe despre actele pt casatorie in Be. Mai cauta in forumul actelor la topicuri mai vechi, eu am gasit acum mai bine de un an informatii care au fost "mura in gura" si mi-au prins f bine.
Eu am obtinut certificatul de cetatenie si domiciliu (e acelasi act) de la politie (in RO) dar a durat 3 saptamini de cind l-am cerut si pina mi l-au dat. Iti trebuie obligatoriu cert de celibat, care se obtine de la starea civila (acolo se vede ca nu esti casatorit in Ro). Si MARE ATENTIE!!!!!! Sa iti faci copie legalizata dupa cert de nastere (pe care o apostilezi) caci daca dai cert de nastere, nu il mai vezi deloc (eu asa am patit). Toate actele trebuie apostilate in RO (nu stiu cum sta treaba cu ambasada), inclusiv cert de nastere. Fara apostila nu sint valabile aici. Dupa ce ai toate actele cu apostile, tre sa cauti traducator autorizat aici in Be (depinde pt ce limba, eu am avut pt flamanda) si sa iti faci traducerile autorizate, pe care le vei pune la dosar alaturi de actele originale (sau copiile legalizate).
Obtinerea actelor, apostilele si traducerile te costa ceva...dar nu dispera!!!!! Totul e sa ai timp...si bani (daca te duci la ambasada).

Iti tin pumnii!

P.S. Cit despre actele care iti trebuie pt casatorie, tre sa intrebi clar la comuna ce acte vor ei, caci aici in Be depinde de la o comuna la alta.....
<div><strong>Ik ben mooi en meedogenloos!</strong></div>
Cristina_vo
Membru
Membru

Locaţie: Vilvoorde

Mesajde Cornelia pe 19 Dec 2007, 10:40

Cristina_vo scrie: Si MARE ATENTIE!!!!!! Sa iti faci copie legalizata dupa cert de nastere (pe care o apostilezi) caci daca dai cert de nastere, nu il mai vezi deloc (eu asa am patit)...

Pentru toti cei nascuti în România si casatoriti în Belgia: certificatul de nastere tradus si legalizat care este cerut pentru casatorie se va depune si pastra dupa încheierea casatoriei la tribunalul orasului, arondismentului judiciar de care apartine localitatea de domiciliu. Un extras al certificatului de nastere se poate obtine oricând printr-o simpla vizita la grefa tribunalului si dupa plata a 2,75 euro pentru un exemplar.
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde speedyvera pe 19 Dec 2007, 14:47

Bravo Cornelia stai la baricada caci multi avem nevoie de tine. __laughter

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Mesajde Cornelia pe 19 Dec 2007, 22:29

__happy

Acelasi lucru este valabil si pentru cei care au obtinut cetatenia belgiana si nascuti în România.
Traduceri autorizate si consiliere http://www.vertalingen-traduceri.net
Cornelia
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Antwerpen

Mesajde vic pe 19 Dec 2007, 23:32

Cornelia: iti multumim mult pentru interventia ta pe rombel.. stiu ca timpul tau este limitat acum .
pupic dulce!
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Mesajde speedyvera pe 20 Dec 2007, 17:37

Fetele nu va mai pupati ca dati de gindit....unora __makefun

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru