imputernicire ? procura pentru eliberare cazier

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

imputernicire ? procura pentru eliberare cazier

Mesajde mirela_lo pe 11 Mai 2009, 20:59

Buna tuturor, as dori si eu o lamurire: cum nu doresc sa astept 3 luni pentru cazierul judiciar (desi pe site-ul politie ro scrie ca ar tr sa il am intr-o luna cand il cer prin consulat/ambasada ...asa scrie) si cautand printre mesajele postate am ajuns la varianta cu imputernicirea/ procura (nu stiu care termen e cel corect sau daca e totuna) dar as dori sa stiu daca chiar functioneaza, daca cineva a putut imputernici pe altcineva sa il ridice si de ce acte am nevoie pentru notar (buletinul meu si o copie dupa el, cumva o copie si a CI a persoanei pe care o imputernicesc?).
Si apoi exista si alta varianta de a face procura decat prin ambasada? (mi se pare ca exagereaza cu taxa). Mentionez ca nu am nevoie de apostila, doar de cazier simplu, in romana (e pentru CE).
multumesc frumos pentru informatii
mirela_lo
Nou venit
Nou venit

Re: imputernicire ? procura pentru eliberare cazier

Mesajde GETY pe 12 Mai 2009, 09:28

Procura/imputernicirea pe care vreti sa o faceti pentru a obtine orice act de natura legala din Romania se face la Ambasada, daca sunteti in strainatate,chiar daca aceasta costa;ca sa faceti o procura la un notar in Romania ,trebuie sa fiti prezent acolo pentru a va da acordul prin semnatura.Referitor la ce acte sunt necesare:CI pt.ambele persoane.
GETY
Membru
Membru

Mesajde mirela_lo pe 12 Mai 2009, 10:28

presupun o copie dupa cartea de identitate a imputernicitului, nu originalul? fiindca persoana este in Romania. Sau e nevoie ca si imputernicitul sa fie prezent??
Multumesc
mirela_lo
Nou venit
Nou venit

Mesajde GETY pe 12 Mai 2009, 10:50

Aici la Ambasada doar copie de pe Ci sau datele lui identitate.
GETY
Membru
Membru

Mesajde lorena pe 12 Mai 2009, 17:55

Buna ziua! Eu am imputernicit pe cineva din tara fara sa am copie de pe buletinul acelei persoane. Doar datele din buletin. Iar in privinta limbii romane "este pentru UE" te sfatuiesc sa traduci cazierul si sa-l apostilezi daca vrei sa-l poti folosi in Belgia. Si mare grija ca este valabil doar trei luni(daca nu ma insel) sau mai putin. Din cate stiu acum la apostilare nu mai este nevoie de procura dar trebuie intrebat in judetul de care apartii.
lorena
Junior
Junior

Mesajde mirela_lo pe 12 Mai 2009, 21:15

Multumesc frumos pentru informatii. Am putut fara copie de pe buletin, doar cu datele din buletin. In cazul meu nu am nevoie de el tradus sau apostilat, doar simplu, e pt UE, le-am aratat deja unul simplu mai vechi de 6 luni din pacate, si aveau nevoie de unul nou. Procura se da pe loc. Altfel daca vrei cazierul prin consulat dureaza si 2 luni jumatate (intre 1 si 3 luni spun ei). Cazierul este valabil 6 luni.
Mult noroc tuturor!
mirela_lo
Nou venit
Nou venit

Mesajde Adnana pe 13 Mai 2009, 09:30

mirela_lo scrie:Cazierul este valabil 6 luni.

Doar in cazul in care continui sa locuiesti in Romania - daca insa esti rezident in alta tara atunci cazierul din RO e valabil ... pana cand te restabilesti inapoi in RO... Si asta o spun din experienta proprie: am cazier emis in RO in 2002 si anul trecut in septembrie (asadar la mai mult de 6 ani de la emitere) a fost foarte bine primit si util caci am dovedit cu certificatul echivalent Belgian ca din 2002 sunt rezident in Belgia.

In principiu cazierul (sau certificatul de buna purtare) nu se poate emite de catre o autoritate locala decat daca ai fost inregistrat ca rezident acolo pentru cel putin 6 luni (in unele locuri e chiar 1 an).
A. Einstein: "The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant.
We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift."
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Belgium

Înapoi la Acte/Proceduri/Consulat&Ambasada