DURATA ????

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

DURATA ????

Mesajde AdsBot [Google] pe 23 Feb 2004, 21:01

As avea si eu o intrebare pentru cine a trecut prin asa ceva si stie cum ma poate ajuta. In curand ma voi casatorii tot cu o romanca care inca domiciliaza in romania si as dorii sa stiu dupa casatorie la cit timp i ar iesi actele(cartea galbena cred sau orange) de la Bruxelles.Unii spun ca merge mai rapid in cazul in care si le depune actele la ambasada belgiei la bucuresti iar altii imi spun cai mai bine aici,precizand faptul ca ea nu poate sta mai mult de 3 luni in belgia.Ma poate ajuta cineva cu vreo informatie?MULTUMESC[/u][/i]
AdsBot [Google]
Bot
Bot

Re: DURATA ????

Mesajde AdsBot [Google] pe 24 Feb 2004, 12:15

Buna!
...Cazul tau poate presenta 3 solutii :
1) Castorie in Romania , cu durata de asteptare, intre 6 luni si 13 luni;
2)La Ambasada Romaniei , cu inscrierea la comuna dupa ce aveti certificatu de casatorie (sau carnet de casatorie). Acest lucru este valabil , dupa parerea mea doar daca esti cu domiciliu legal pe teritoriul Belgiei !!!
3)In Belgia , daca unul din parteneri este de preferinta cetatean Belgian si poate obtine un permis de sejur provizoriu de cel putin 3 luni. In cazul unuia din parteneri care ar fi Belgian se poate obtine o scutire de permis de munca si poate intra in drepturi dupa obtinerea certificatului de casatorie (carnet). Pentru cazul in care aveti doar un permis de sejur , pe teritoriul Belgiei , lucrurile sant diferite de la o comuna la alta. Iar posibilitati de-a se casatori in Belgia sant , dar la unele comune , va trebuie un avocat (chiar si prodeo), pentru a depune dosarul de casatorie. Informatii privitoare la actele necesare le puteti obtine la OFICIUL STARII CIVILE...
Iti doresc succes !
George

bartabel scrie:As avea si eu o intrebare pentru cine a trecut prin asa ceva si stie cum ma poate ajuta. In curand ma voi casatorii tot cu o romanca care inca domiciliaza in romania si as dorii sa stiu dupa casatorie la cit timp i ar iesi actele(cartea galbena cred sau orange) de la Bruxelles.Unii spun ca merge mai rapid in cazul in care si le depune actele la ambasada belgiei la bucuresti iar altii imi spun cai mai bine aici,precizand faptul ca ea nu poate sta mai mult de 3 luni in belgia.Ma poate ajuta cineva cu vreo informatie?MULTUMESC[/u][/i]
AdsBot [Google]
Bot
Bot

Mesajde bartabel pe 24 Feb 2004, 18:53

noroc,
am vrut sa mai mentionez ca am cartea alba obtinuta dupa regularizare dar nu ica si cetatenia,Am fost la primarie,trebuie ea sa si aduca actele si totul e ok,doar ca vroiam sa stiu cam cit timp va trebui sa astepte actele de la bruxelles sau e mai bine sa se duca cu certificatul de casatorie obtinute aici,la ambasada belgiei din ro
bartabel
Nou venit
Nou venit

Mesajde AdsBot [Google] pe 25 Feb 2004, 13:21

Salut ,
...Cu certificatu de casatorie in mana+ pasaportu se poate inscrie la comuna dupa cateva minute de asteptat la rand...
George

[quote="bartabel"]noroc,
am vrut sa mai mentionez ca am cartea alba obtinuta dupa regularizare dar nu ica si cetatenia,Am fost la primarie,trebuie ea sa si aduca actele si totul e ok,doar ca vroiam sa stiu cam cit timp va trebui sa astepte actele de la bruxelles sau e mai bine sa se duca cu certificatul de casatorie obtinute aici,la ambasada belgiei din ro[/quote]
AdsBot [Google]
Bot
Bot

Mesajde dargo pe 04 Mai 2004, 19:41

Din cate stiu eu , dureaza vreo 2 saptamani de la data casatoriei , daca a fost oficiata la primarie , dar depinde si de operativitatea functionarului si de cat de interesat e sa te ajute sa iti vina actele cat mai repede .

Oricum in curand fac si eu pasul asta si eventual tinem legatura daca ai nevoie de mai multe informatii.
Nu e nevoie sa mergi cu actele la ambasada , cei de la primarie se ocupa de asta , fac un dosar si il trimit la Bxl , nu stiu exact unde si raspunsul ar trebui sa vina in 2 saptamani . Dupa timpul asata ii dau o carte pe 5 luni care apoi normal se schimba cu una pe 1 sau 5 ani , asta depinde de comuna .....

Numai bine
dargo
Nou venit
Nou venit

despre reintregirea familiei

Mesajde mona pe 07 Noi 2005, 16:39

dargo scrie:Din cate stiu eu , dureaza vreo 2 saptamani de la data casatoriei , daca a fost oficiata la primarie , dar depinde si de operativitatea functionarului si de cat de interesat e sa te ajute sa iti vina actele cat mai repede .

Oricum in curand fac si eu pasul asta si eventual tinem legatura daca ai nevoie de mai multe informatii.
Nu e nevoie sa mergi cu actele la ambasada , cei de la primarie se ocupa de asta , fac un dosar si il trimit la Bxl , nu stiu exact unde si raspunsul ar trebui sa vina in 2 saptamani . Dupa timpul asata ii dau o carte pe 5 luni care apoi normal se schimba cu una pe 1 sau 5 ani , asta depinde de comuna .....

Numai bine

As vrea sa stiu daca intre timp problema sotului/sotiei s-a rezolvat direct la comuna, sunt si eu in aceeasi situatie acum si din cite am citit daca cel cu care te casatoresti e din spatiul extra-CEE, nu se poate fara viza tip D de reintregirea familiei.
Daca se poate mai usor va rog mult sa-mi dati de stire!!
Multumesc
mona
Nou venit
Nou venit

Mesajde mishulyna pe 08 Noi 2005, 17:11

daca ai cetatenie sau rezidenta in Belgia e mai usor prin ambasada din Romania, daca nu, nu stiu sigur dar cred ca trebuie doar sa vina cate 3 luni cu viza de turist si sa accepte slujbe de cacao... va urez succes!
mishulyna
Guru
Guru

Locaţie: 4020 Liege

Înapoi la Acte/Proceduri/Consulat&Ambasada