Concubinaj-drept la proprietate

Orice tine de perfectarea actelor pentru stabilirea in Belgia sau reinoirea actelor romanesti

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Concubinaj-drept la proprietate

Mesajde gabriela_m pe 13 Aug 2010, 13:38

A si eu o mare dilema.
In urma unui contract de concubinaj cu un cetatean BE, semnat la primaria BE, ce drepturi are concubinul belgian asupra proprietatilor sotiei in cazul in care proprietatile sunt in RO? Mentionez ca fiecare are proprietati inregistrate doar pe numele respectivului, nimic nu este comun in actele de proprietate.
Eventual imi puteti scrie si pe adresa belromica@yahoo.com
Multumesc pentru indicatii.
gabriela_m
Junior
Junior

Locaţie: Herentals

Re: Concubinaj-drept la proprietate

Mesajde speedyvera pe 13 Aug 2010, 17:49

gabriela_m scrie:A si eu o mare dilema.
In urma unui contract de concubinaj cu un cetatean BE, semnat la primaria BE, ce drepturi are concubinul belgian asupra proprietatilor sotiei in cazul in care proprietatile sunt in RO?

Niciuna ....de altfel ti-ai dat singura raspunsul :rsmile:
Mentionez ca fiecare are proprietati inregistrate doar pe numele respectivului, nimic nu este comun in actele de proprietate.
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde Dragos pe 14 Aug 2010, 11:21

gabriela_m scrie:A si eu o mare dilema.
In urma unui contract de concubinaj cu un cetatean BE, semnat la primaria BE, ce drepturi are concubinul belgian asupra proprietatilor sotiei in cazul in care proprietatile sunt in RO? Mentionez ca fiecare are proprietati inregistrate doar pe numele respectivului, nimic nu este comun in actele de proprietate.
Eventual imi puteti scrie si pe adresa belromica@yahoo.com
Multumesc pentru indicatii.

Cred ca ar trebui sa studiezi bine ce scrie in contractul vostru de concubinaj. Acolo, in general, se trece o chestie cum ca, in caz de despartire, bunurile personale de dinainte de concubinaj nu intra in partaj. Trebuie insa sa vezi ce se intampla in situatia in care, in caz de vanzare a unei proprietati, partenerul are pretentii asupra banilor obtinuti din vanzare. Si aici nu trebuie sa fie loc de interpretari. Asa ca, as zice eu, vorbeste cu un avocat sau cu notarul care a facut actul de concubinaj. Si, daca este nevoie, completati contractul de concubinaj si cu clauza asta, cum ca partenerul nu poate avea pretentii la banii aia.

Treaba insa se complica putin pentru ca bunurile dobandite in timpul concubinajului sunt comune si intra la partaj. Si daca nu se specifica in contract ca fiecare e cu banii lui cu exceptia banilor de trai (rate, chirii, mancare, intretinere, chestii d-astea), apar probleme.

Singurul care iti poate da un raspuns pe care te poti baza este un jurist belgian. Orice spunem noi aici ramane dat cu parerea.
Razvan Exarhu: "E normal sa fie mai multi idioti pe lume, pentru ca Mama Tampitilor e tot timpul gravida".
Dragos
Guru
Guru

Locaţie: Tervuren

Mesajde NadiaElleboudt pe 14 Aug 2010, 11:48

Concubinajul in Belgia ( cohabitation légale) incepe cu o declaratie la primarie.
Este o chestie juridica care permite ca doua persoane indiferent de sex sau ca doua persoane din aceeasi famile sa se inregistreze la primarie cu domiciliu comun. Ofiterul de stare civila inregistreaza situatia de concubinaj si daca este cazul si contractul facut la notar (inainte de a inregistra concubinajul la primarie).

Drepturile si obligatile concubinlor sau a partilor care locuiesc la aceeasi adresa, in baza unui contract de "cohabitation légale".
- de a contribui fiecare, pe masura veniturilor proprii, la cheltuielile menajului.
- orice datorie contractata de catre cohabitant pentru nevoile menajului si intretinerea copiilor este suportata si de partener; nu intra in calcul datoriile excesive dar atentie de consultat un avocat sau un notar inainte ca partenerul/coabitantul sa semneze un imprumut substantial pe la banca .
- fiecare cohabitant conserva proprietatea asupra bunului / bunurilor care ii apartin ( dobindite inainte sau pe durata concubinajului) si pentru catre poate dovedi dreptul de proprietate. Cei care nu au incheiat un contract la notar sa fie atenti la plata unor cheltuieli / facturi importante si mai ales cine este beneficiarul.
- declaratia de cohabitare facuta la primarie protejeaza domiciliul comun. Aceasta inseamana ca imobilul care serveste de domiciliu comun nu pote fi vindut sau pus sub ipoteca fara acordul celeilalte parti .
- pentru a preveni unele probleme /neinteleri privind bunurile comune dar si cele proprii fiecaruia, cohabitantii pot incheia un contract la notar.
- în fata fiscului concubinii sunt considerati ca si un cuplu, cu avantajele si dezavantajele aferente.
- in cazul unei achizitii imobiliare se trece ce si cum, partile aferente in actul notarial de cumparare.
- la desfacerea actului de concubinaj, procedura este mult mai simpla si costa mai putin decit un divort.
- informatii detaliate si precise se pot obtine de la notar sau de la avocat. Dnul avocat Buzincu , va sta la dispozitie.

NB. Cindva, inanite de vacanta , Vic venise cu o idee luminoasa : un dialog online cu dnul avocat Buzincu.
NadiaElleboudt
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Bruxelles

Mesajde gabriela_m pe 16 Aug 2010, 11:01

Eu am semnat doar un contract de concubinaj la primarie, nimic la notar. Insa totusi stau cu semnul intrebarri asupra anumitor situatii.
Un dialog online cu dnul avocat Buzincu, sau oricine altcineva acreditat si disponibil sa ne sfatuiasca ar fi bine venit !
Putem sa-l contactem eventual pe email , pe d-ul avocat?
gabriela_m
Junior
Junior

Locaţie: Herentals

Mesajde Adnana pe 16 Aug 2010, 11:52

gabriela_m scrie:Putem sa-l contactem eventual pe email , pe d-ul avocat?

http://www.rombel.com/prezente-romanest ... idice.html
In GHID la paginile 37 -38 paginile de prezentare ale av. Gelu Buzincu si Lili Bretin (inclusiv specializarile lor)
A. Einstein: "The intuitive mind is a sacred gift and the rational mind is a faithful servant.
We have created a society that honors the servant and has forgotten the gift."
Adnana
Consilier Rombel
Consilier Rombel

Locaţie: Belgium

Mesajde vic pe 16 Aug 2010, 17:02

si noi i-am propus d-lui avocat Buzincu un dialog on-line , dansul a fost de acord, insa lipsa timpului nu ne-a permis sa organizam intalnirea. o sa-l intrebam din nou ... sper ca s-a intors din vacanta. :foollove:
Imagine
Important!: Inainte de a pune intrebari in forum va rugam cititi Ghidul romanului in Belgia sau Intrebari frecvente pe Rombel
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Mesajde vic pe 12 Oct 2010, 16:12

Imagine
Important!: Inainte de a pune intrebari in forum va rugam cititi Ghidul romanului in Belgia sau Intrebari frecvente pe Rombel
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Înapoi la Acte/Proceduri/Consulat&Ambasada