Despre Namur...

Forum regional, dedicat comunitatilor romanesti din diverse zone ale Belgiei si de ce nu...ale Europei. Aici puteti gasi alti romani care locuiesc in apropiere de dumneavoastra. Titlul topicului trebuie sa reflecte regiunea sau orasul dv.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Despre Namur...

Mesajde micha pe 05 Feb 2006, 01:09

Am si eu vreo două întrebări: cam câţi români sunt în Namur? Şi dacă locuieşte acolo cineva, poate îmi dă şi mie nişte detalii privitoare la posibilităţile de muncă acolo. Mulţumesc.
micha
Nou venit
Nou venit

Mesajde Guest pe 05 Feb 2006, 10:36

Scuzama , azi este duminica si sint cam cinic la intrebarile tale.
La prima este cam si cum ai fi intrebat : "Daca azi sunt 0 grade si maine va fi de 2 ori mai frig, cate grade vor fi?"
(inca nu sa facut un recensamint al românilor pe orase, dar mai stii ? in 2007 ?)
Iar la a doua specificai despre ce munca este vorba, eventual un pic de pub :

"Fac pe dracu-n patru avantajos, doar cu dracul clientului. Ma deplasez.

Ma doare-n cot. Solicit ajutor umanitar in lei sau Euro.

Vitrina, adevarata nepoata a vestitei Mama Omida, premiata la intilnirea mondiala a vrajitoarelor din Spania, singura detinatoare a fusului fermecat din aur, aparuta la toate posturile, repar video-TV alb-negru si color.

Avantajos! Beau si maninc la domiciliul clientului!

Cadrele didactice ale Scolii de Bune Maniere Nr. 23 il baga in stimata mama a domniei-sale pe fostul casier al institutiei, care a fugit cu salariile.

Instalator sanitar autorizat, diploma, specializare in domeniu, pun ventuze.

Ghicesc in cafea, Alintaroma. Seriozitate.

Vind ceas cuc barbatesc mare stare exceptionala.

Atelier confectii metalice, angajez confectionere si brodeuze.

Ieftin, frumos, elegant, durabil, repede, garantat, avantajos! Orice!

Pensionar, fost Obersturmbahnfuhrer SS, vind aur dentar, orice marime.

Sint fierbinte! Cumpar aspirina, paracetamol.

Cosar autorizat, construiesc sobe, vindec acnee.

Brunete dragute, sexy, discrete, oferim masaj total, indicat in diverse afectiuni reumatismale.

Adevarata cumnata a Mamei Omida, ghicesc avantajos ghicitorile clientului."

Hai sa nu fiu rau, este loc pentru toata lumea aici, numai sa o vrem cu adevarat si sa fim seriosi.
Duminica placuta
Guest

Mesajde micha pe 05 Feb 2006, 11:00

Multumesc "din suflet", BERILA, pentru informaţiile preţioase. Îţi rămân dator în viaţa asta şi în câte viitoare o să mai am...
Îmi pare rău dacă ţi-am stricat duminica cu o întrebare simplă, pentru un creier cu minim doi neuroni. Te-ai trezit cu faţa la cearşaf sau e aşa o ceaţă la tine acolo că te-a apucat stresul în halul ăsta? Din răspunsurile tale îmi dau seama că eşti căutător fanatic al anunţurilor de senzaţie. Stai să caut un ziar cu anunţuri ale dispariţiilor de bătrâni amnezici, poate te regăseşte familia.
Dacă n-ai idee despre ce am întrebat eu, abţine-te!
Concluzia: dacă tăceai, filozof rămâneai...
micha
Nou venit
Nou venit

Mesajde Guest pe 05 Feb 2006, 21:28

@misha,
Nu trebuie sa te superi, cred ca omul a glumit dupa cum se vede, dar este adevarat ca intrebarile tale sint foarte generale, eu la prima as raspunde cu:
- sint ceva -, iar la a doua sint pus in dificultate, deoarece nu inteleg la ce fel de munca te referi (oficiala sau neoficiala) dar si intrun caz si in altul, nimeni nu poate da un raspuns valabil pentru ca depinde de sansa fiecaruia de a o gasi sau nu.
Cred ca trebuie sa revi cu mai multe amanunte ca sa poti gasi pe cineva care te poate lamuri in aceasta privinta.
Guest

Mesajde micha pe 05 Feb 2006, 22:11

Îţi mulţumesc, Dumitruc, pentru intervenţie. Şi uite că, deşi întrebările mele erau foarte generale, s-a găsit totuşi cineva să răspundă civilizat. Aşa e, n-am dat prea multe detalii de la început, dar cred că orice glumă are limitele ei.
În ce priveşte detaliile... E vorba despre a munci în Namur oficial, ca independent, mai concret, despre soţia mea care intenţionează să ajungă acolo şi să-şi caute ceva de lucru. Ştie franceza şi sperăm ca datorită acestui avantaj (cam singurul) să reuşească să găsească ceva...
micha
Nou venit
Nou venit

Mesajde Guest pe 05 Feb 2006, 22:36

@misha,
Eu cunosc prea putin zona deoarece stau in Bxl, dar ce pot spune este ca
acolo sint francofoni, deci deja ati scapat de flamanda, care este cam dificila
pentru latini, la comunitatea romaneasca de acolo nu va faceti prea multe iluzii, deoarece nu exista inca o organizare capabila de a suporta integrarea conationalilor.
La Bxl sint mai multe sanse de serviciu, iar naveta se poate face usor datorita distantei relativ mici,(+/-60km) fata de Namur si sistemului de transport bine pus la punct, dar evident nu trebuie neglijata sansa fiecaruia de a gasi ceva si acolo, posibilitati fiind suficiente.
Succes in continuare.
Guest

Re: Despre Namur...

Mesajde D.S. pe 13 Feb 2012, 16:59

Buna,
Cunosc destul de multi romani aproape de Namur si sunt in Belgia de doar un an. Pt loc de munca sugerez site-urile: leforem.be, vlan.be, optiocarriere.be.
Daca vreti sa cunoasteti o comunitate de oameni extraordinari(aproape de Namur-Vedrin) si sa va simtiti poate mai bine decat acasa, va sugerez site-ul http://www.manastirea.be
Pe mine personal, intalnirea cu ei m-a intarit enorm si m-a facut muuult mai fericita decat eram (si sunt sigura ca si pe sotul meu).
Numai bine! Delia
D.S.
Nou venit
Nou venit

Mesajde beatrix_amand pe 13 Feb 2012, 19:58

Buna...

In legatura cu nr romanilor din Namur..singura posibiliatate este de a te duce personal la comuna si sa intrebi...Insa pot sa-ti spun ca sunt destui..Eu sunt din zona si cunosc cativa...Bine, nu auzi vorbind romaneste tot la 2 pasi (ca la Bruxelles de altfel), insa mai auzi...

In ceea ce priveste posibilitatile de angajare...acestea sunt la fel ca peste tot in Belgia...

Ai nevoie de: PERMIS de MUNCA..care pana in 2014 se va cere de catre angajatorul pe care il gasesti dispus sa te angajeze la el la firma...

In ceea ce priveste munca la negru..greu de zis... probabil ca se practica..insa cu riscurile de rigoare...

Daca esti pe lista meseriilor deficitare ...ai ceva mai multe sanse sa-ti gasesti un angajator...

Namur fiind "Capitala Waloniei" limba franceza e un "must"...

N-ar fi rau sa-ti faci ceva timp si sa rasfoiesti forumul sa vezi ce s-a mai scris pe forum in legatura cu intrebarile tale..s-a scris muuuuult si bine...

Numai Bine

P.S. Rog moderatorii sa mai modereze din "interventiile" unor "Guest"-i care fac forumul de cacao cu postarile lor lungi si RAUTACIOASE...

Multumesc Anticipat

Bea
beatrix_amand
Guru
Guru

Locaţie: Pondrome...(Ardeni)

Mesajde speedyvera pe 13 Feb 2012, 21:05

beatrix_amand scrie:
P.S. Rog moderatorii sa mai modereze din "interventiile" unor "Guest"-i care fac forumul de cacao cu postarile lor lungi si RAUTACIOASE...

Bea

Bea draga , subectu este de prin 2006 si reactia lui guest tot de pe acea vreme ;)
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde beatrix_amand pe 13 Feb 2012, 21:11

Hoo...ce chioara mis...Pffff..acuma am remarcat..LOOOL :brick:

Bine ca m-am spetit sa raspund..LOL :swet:
beatrix_amand
Guru
Guru

Locaţie: Pondrome...(Ardeni)

Mesajde gelu21 pe 13 Feb 2012, 21:11

speedyvera scrie:
beatrix_amand scrie:

Bea

Bea draga , subectu este de prin 2006 si reactia lui guest tot de pe acea vreme ;)

Iar cei din Namur ,cred ca avem o prob Bea =)))
gelu21
Membru
Membru

Locaţie: Jambes -Namur

Mesajde speedyvera pe 13 Feb 2012, 21:32

beatrix_amand scrie:Hoo...ce chioara mis...Pffff..acuma am remarcat..LOOOL :brick:

Bine ca m-am spetit sa raspund..LOL :swet:

Draga mea , te-ai spetit in mod sigur cu folos ...buna intentie conteaza :yellgrin:
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Înapoi la Comunitati Romanesti in Belgia