luare in spatiu

Discutii a caror teme nu se incadreaza intr-unul din celelalte forumuri

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

luare in spatiu

Mesajde ionut.ionut pe 23 Iul 2013, 13:16

Salutare! Ajutati-ma va rog cu un sfat!
Prietena mea impreuna cu sora ei sunt belgia din luna martie, lucrand ca asistente medicale, in hasselt. In iunie am ajuns si eu cu prietenul surorii, iar de atunci suntem inregistrati ca si turisti. Ce ar trebui sa facem pentru a ne lua in spatiu si pentru a obtine resedinta si permis de munca? Locuim intr-un ap cu 2 camere+living , putem fi luati amandoi in spatiu aici?
ionut.ionut
Nou venit
Nou venit

Re: luare in spatiu

Mesajde TANASESCUGinu pe 23 Iul 2013, 23:16

Daca exista un contract de inchiriere pe numele fetelor , de ce sa nu poata sa va ia in spatiu ? Trebuia sa cereti asta de cand ati ajuns, dar nici acum nu e tarziu. In ceea ce priveste permisul de munca , acela il va cere angajatorul, in caz ca vei gasi unul dispus sa o faca.
TANASESCUGinu
Membru
Membru

Mesajde ionut.ionut pe 24 Iul 2013, 12:23

TANASESCUGinu scrie:Daca exista un contract de inchiriere pe numele fetelor , de ce sa nu poata sa va ia in spatiu ? Trebuia sa cereti asta de cand ati ajuns, dar nici acum nu e tarziu. In ceea ce priveste permisul de munca , acela il va cere angajatorul, in caz ca vei gasi unul dispus sa o faca.

Contractul e pe numele fetelor....dar cineva imi spusese ca ar mai trebui sa avem o camera, deci in total 3. In viziunea celor de la comuna ele 2 ar sta intr-o camera ca sunt surori, iar eu si "cumnatul" in camere separate...asta pentru ca nu avem acte de casatorie sau concubinaj. Noi am incercat sa facem asta de atunci , dar doamna de la ghiseu ne-a spus ca nu ne poate inregistra decat ca turisti, probabil era o doamna mai ciufuta, deci vom mai incerca.
ionut.ionut
Nou venit
Nou venit

Mesajde TANASESCUGinu pe 24 Iul 2013, 16:17

Nu e treaba doamnei de la ghiseu cate camere sunt. De la comuna sa va dea anexa 19, dupa care asteptati sa vina politia in control, si atunci explicati agentului situatia voastra cum ca dupa eliberarea actelor puteti munci si va puteti permite un apartament mai mare. Si noi am fost o familie formata din 5 persoane intr-un apartament cu o camera si living si nu a fost nici o problema dupa ce am explicat agentului venit situatia si ce avem de gand sa facem pe viitor.
TANASESCUGinu
Membru
Membru

Mesajde mendez pe 24 Iul 2013, 22:19

Prietene nu mai da sfaturi daca esti in necunostinta de legi. Ca in orice alta tara politia pune in aplicare legi si regulamente , nu le face dupa muschii ei. Fiecare comuna in Belgia are propriile reguli , pe care politia arondata le respecta. Deci daca duduia de la ghiseu spune ca nu e voie sa stea 4 personae cu statuturi diferite atunci asa este. Sunt commune in care nu poti sta 2 intr-un flat , dar si altele in care se accepta. Livingul nu este considerat camera de locuit, doar daca sunt de ex sot si sotie . Intentiile de viitor nu prea intereseaza pe nimeni in Belgia .
Nu calcati iarba, fumati-o!
Pastrati Patria - odihniti-va peste hotare!
mendez
Guru
Guru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde TANASESCUGinu pe 24 Iul 2013, 23:06

Eu nu am vorbit de legi ci de propria-mi experienta. La ghiseu nu m-a intrebat de contractul de inchiriere iar de numarul de camere nici atat. Cand a venit agentul in control a verificat conditiile de locuit si bineanteles spatiul locativ , iar cand a vazut ca este numai o camera si living a cam strambat din nas si a intrebat daca pe viitor avem de gand sa inchiriem ceva mai mare. De ceea ce faci pe viitor autoritatile sunt interesate caci daca ii raspundeam ca am de gand sa stau in belgia cativa ani pana strang destui bani dupa care plec inapoi in Romania , fii sigur ca eram refuzat instant. Apropo , tu nu locuiesti si-n living ? Sau la tine livingul e magazia de lemne !
TANASESCUGinu
Membru
Membru

Mesajde Dragos pe 25 Iul 2013, 00:17

Problema nu e ca locuiesti in living sau nu. Problema se pune daca ai unde sa dormi. Garsoniera se accepta pentru o persoana sau un cuplu fara copii, spre exemplu general. Asadar, nu mai sari de popou in sus la ce zise mendez.

Ca or fi sate in care primaria e de acord sa considere grajdul drept dormitor, asta e alta poveste. Insa cazurile astea sunt foarte rare.
Razvan Exarhu: "E normal sa fie mai multi idioti pe lume, pentru ca Mama Tampitilor e tot timpul gravida".
Dragos
Guru
Guru

Locaţie: Tervuren

Mesajde ionut.ionut pe 25 Iul 2013, 01:47

Pareri si contradictii.... Oricum va multumesc pentru cele relatate si voi incerca sa mai merg la ghiseu pentru a rezolva intr-un final problema. Va doresc numai bine !
ionut.ionut
Nou venit
Nou venit

Înapoi la General