Intrarea Romaniei in UE cu drepturi depline in 2014

Modalitati de emigrare,acomodare,cazare,gasirea unui job,viata in Belgia pentru noii veniti.Inainte de a pune intrebari in acest forum nu uitati sa consultati "intrebari frecvente ale emigrantului roman" in meniul din stanga.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Intrarea Romaniei in UE cu drepturi depline in 2014

Mesajde AriAndiAuras pe 12 Sep 2013, 15:22

Buna,

Saptamana asta am auzit ca s-a scris in ziarele belgiene ca in ianuarie 2014 Romania si Bulgaria vor intra in UE cu drepturi depline. Am cautat pe net fara vre-un rezultat ce inseamna asta pentru emigrantii ilegali ce locuiesc in Belgia.
As vrea sa stiu si eu ce insemnatate are acest lucru pentru o cunostinta de a mea care locuieste aici in Belgia dar care nu a fost declarata la comuna unde treieste ( deci fara permis de sedere)
Va putea aceasta persoana dupa ianuarie 2014 sa locuiasca si sa munceasca aici in Belgia fara sa mai fie nevoie sa paraseasca Belgia la fiecare 3 luni?
Va putea aceasta persoana sa faca un curs de limba olandeza fara a fi muncit intai aici in Belgia?
Va putea aceasta persoana sa se inscrie la VDAB?
Ce pasi ar trebui urmati odata cu ianuarie 2014 ca aceata persoana sa intre in legalitate si in ce ordine?
Va multumesc anticipat.

Andreea
AriAndiAuras
Junior
Junior

Re: Intrarea Romaniei in UE cu drepturi depline in 2014

Mesajde speedyvera pe 12 Sep 2013, 15:49

Va putea aceasta persoana dupa ianuarie 2014 sa locuiasca si sa munceasca aici in Belgia

Si acum cetatenii romani au aceasta posibilitate , la fel ca orice cetatean al comunitatii europeene si romanii au dreptul de a locui in orice tara a comunitatii cu conditia de a avea cu ce sa se intretina .
La ora actuala , toti care si-au gasit angajator muncesc si locuiesc in Belgia fara nici un fel de problema . Si va ramine la fel . Singurul lucru care va dispare va fi permisul de munca .
In rest , fiecare cu norocul lui in ceea ce priveste gasitul unui loc de munca .
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde AriAndiAuras pe 13 Sep 2013, 11:26

Ok, deci ca sa dam lucurile pe fata
Aceasta cunostinta este mama. Nu am declarat-o inca la primarie pentru ca, pana in 1/01/2014 conform legii de aici din momentul in care o declar in 3 luni de zile trebuie sa gaseasca munca. Avand in vedere ca nu vorbeste Olandeza, sunt slabe sanse sa o angajeze cineva.
Ma gandeam ca dupa ce intram cu drepturi depline sa o declar la primarie in custodia mea, sa o inscriu la cursul de integrare sociala si la un curs de olandeza si sa o inscriu la vdab.
Intrebarea este poate ea sa urmeze acesti pasi sau din momentul in care o declar va trebui sa-si caute imediat de munca?
Va multumesc pentru indrumari.
Andreea
AriAndiAuras
Junior
Junior

Mesajde speedyvera pe 13 Sep 2013, 17:06

AriAndiAuras scrie:Ok, deci ca sa dam lucurile pe fata
Aceasta cunostinta este mama. Nu am declarat-o inca la primarie pentru ca, pana in 1/01/2014 conform legii de aici din momentul in care o declar in 3 luni de zile trebuie sa gaseasca munca. Avand in vedere ca nu vorbeste Olandeza, sunt slabe sanse sa o angajeze cineva.
Ma gandeam ca dupa ce intram cu drepturi depline sa o declar la primarie in custodia mea, sa o inscriu la cursul de integrare sociala si la un curs de olandeza si sa o inscriu la vdab.
Intrebarea este poate ea sa urmeze acesti pasi sau din momentul in care o declar va trebui sa-si caute imediat de munca?
Va multumesc pentru indrumari.
Andreea

O puteti declara si acum in custodie , de ce asteptati 2014 ? Atentie trebuie sa faceti dovada ca aveti suficiente venituri pentru a o intretine , informati-va la primarie .
Poate merge si acum la scoala de olandeza dupa ce o veti lua in sarja ba chiar si la cursuri de integrare .
Poate sa urmeze toti pasii despre care vorbiti si in paralel sa-si caute si de lucru , de ce nu ? Important este sa se afle legal pe teritoriu .

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Mesajde RLC pe 13 Sep 2013, 18:26

RLC
Moderator
Moderator

Locaţie: Ixelles

Mesajde AriAndiAuras pe 14 Sep 2013, 22:28

Deci eu nu vreau sa fac reintregirea familiei. Am incercat deja aceasta pista si trebuie sa dovedesc ca i-am trimis ajutor banesc timp de 6 luni inainte de venirea in Belgia.De asemenea mama nu tre sa aiba proprietati in Ro si are un amarat de apartament. Plus de asta am inteles ca daca fac reintregirea familiei, mama nu are voie sa muceasca timp de 2 ani sau sa ceara vre-un fel de ajutor banesc statului Belgian.
Ori femeia asta este inca in putere, vrea sa munceasca si vrea sa stea cat mai putin pe capul nostru.
Din pacate am primit astazi o veste mai putin incantatoare in ceea ce priveste inscrierea la VDAB:
Cel ce vrea sa se inscrie trebuie sa aiba permis de munca aici si sa aibe notiuni de baza de limba Olandeza.
De permisul de munca imi este cel mai frica, pt. ca fie ca iti accepta fie nu si daca nu ti-l accepta risti sa pierzi si permisul de sedere. Acuma nu stiu, dupa ianuarie 2014 va trebui in continuare sa facem cerere pentru permis de munca?

multa sanatate
Andreea
AriAndiAuras
Junior
Junior

Mesajde RLC pe 14 Sep 2013, 23:09

Nu. Dupa 1 ianuarie 2014 nu va mai fi nevoie de permis de munca.
RLC
Moderator
Moderator

Locaţie: Ixelles

Mesajde vic pe 15 Sep 2013, 09:30

nu va fi tocmai usor se pare , tot la mana lor suntem - gaselnitza :)

Imagine
Imagine
Important!: Inainte de a pune intrebari in forum va rugam cititi Ghidul romanului in Belgia sau Intrebari frecvente pe Rombel
vic
Editor Rombel
Editor Rombel

Mesajde speedyvera pe 15 Sep 2013, 19:53

AriAndiAuras scrie:Deci eu nu vreau sa fac reintregirea familiei. Am incercat deja aceasta pista si trebuie sa dovedesc ca i-am trimis ajutor banesc timp de 6 luni inainte de venirea in Belgia.De asemenea mama nu tre sa aiba proprietati in Ro si are un amarat de apartament. Plus de asta am inteles ca daca fac reintregirea familiei, mama nu are voie sa muceasca timp de 2 ani sau sa ceara vre-un fel de ajutor banesc statului Belgian.
Ori femeia asta este inca in putere, vrea sa munceasca si vrea sa stea cat mai putin pe capul nostru.
Din pacate am primit astazi o veste mai putin incantatoare in ceea ce priveste inscrierea la VDAB:
Cel ce vrea sa se inscrie trebuie sa aiba permis de munca aici si sa aibe notiuni de baza de limba Olandeza.
De permisul de munca imi este cel mai frica, pt. ca fie ca iti accepta fie nu si daca nu ti-l accepta risti sa pierzi si permisul de sedere. Acuma nu stiu, dupa ianuarie 2014 va trebui in continuare sa facem cerere pentru permis de munca?

multa sanatate
Andreea

Din partea mea, un milion de aprecieri :smile: este realitatea cum nu se poate mai corect expusa , MULTUMESC in numele multora care nu vor sa priceapa cum stau treburile pe aici . yy:)y

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Mesajde AriAndiAuras pe 18 Sep 2013, 13:34

Buna,

RLC, imi dai o veste extraordinar de buna, multumesc.
Vic, articolul din ziar nu l-am inteles prea bine pentru ca franceza mea este cam ruginita. Am inteles doar ca de la 1 ianuarie vom avea aceleasi drepturi de munca pe care le au si belgienii. Restul articolului nu l-am inteles. Ce vrea sa spuna in mare acest articol?
Speedyvera intr-adevar nu este chiar atat de usor sa migrezi in Belgia daca asta ai vrut sa subliniezi.
Eu am trimis zeci de e-mail-uri pe la toate institutiile de aici care au de a face cu strainii si nimeni nu imi da un raspuns concret, fie din reavointa fie din pura lipsa de informare, ceea ce mi se pare rusinos din moment ce treaba lor consta in a ajuta oameni de genul mamei mele. Cum sa ajuti un om fara sa ai informatiile necesare?
Dar de, prea incantati de strainii care vin aici sa munceasca nu sunt belgienii.
AriAndiAuras
Junior
Junior

Mesajde speedyvera pe 18 Sep 2013, 16:20

AriAndiAuras scrie:Dar de, prea incantati de strainii care vin aici sa munceasca nu sunt belgienii.

Ciinii latra , ursul trece ; nu-i bagati in seama :smile:

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Mesajde GUADALAJARA pe 25 Oct 2013, 01:07

Buna seara .Incepind cu data de 1 ian 2014 vom putea in sfirsit lucra fara permis de munca.Insa intrebarea mea este sau intrebarile mai bine zis ? Vom putea lucra doar cu buletinul romanesc ? Sau incontinuare vom avea nevoie de drept de rezidenta intii pt a ne putea angaja ? bineinteles daca vom gasi un angajator dispus sa o faca .Pentru a fi mai clar :vin in Belgia pentru o perioada de 2 sapt si stau la hotel iar in acest timp imi caut de lucru ? daca imi gasesc ma poate angaja cineva doar cu buletinul sau e nevoie de o adresa stabila ? O seara buna
'
GUADALAJARA
Junior
Junior

Mesajde tgeorgescu2 pe 25 Oct 2013, 20:47

Drepturile si obligatiile romanilor in alte tari din UE sunt explicate pe http://www.srml.ro/Resources/Download/G ... _in_UE.pdf

Ce se va schimba in privinta asta de la 1 ianuarie 2014 e ca romanii vor avea liber la munca in 27 de tari din UE.

Practic, daca esti cetatean roman si ai o locuinta, asigurare medicala si suficienti bani in buzunar, nu te da nimeni afara din Belgia.
tgeorgescu2
Guru
Guru

Locaţie: Zwolle

Mesajde GUADALAJARA pe 25 Oct 2013, 21:51

Deci practic vei avea in continuare nevoie si de la anul de adresa permanenta in primul rind ? sau nu ?
GUADALAJARA
Junior
Junior

Mesajde Flo2010 pe 26 Oct 2013, 00:52

Oameni buni

As vrea din tot sufletul sa fie asa cum zice-ti si anume ca din 2014 nu mai e nevoie de permise de munca. Nu uitati insa de titlul imnului nostru national. As vrea la fel de mult ca toti romani din Europa si Romania inclusiv sa fie fericiti acolo unde sunt, dar inca odata revin la titlul imnului national "' Desteapta-te romane"' mai ales aici in Belgia.
Romania e asa cum e tot din cauza noastra, ne vindem foarte usor si multi avem atitudine de slugi, la toti ne e mai bine (sau asa ne place sa credem) daca muncim pentru straini. Am preferat sa-i lasam pe toti repetentii si oameni care de fapt nu stiu sa faca nimic sa formeze un guvern sa ne conduca. Ma bucur totusi cand mai vad ca uni ca Becali sau Nastase de ex. sunt in puscarie, semn ca cineva incearca sa miste ceva in bine pt tara. Sunt convins ca nu toti din guvern sunt niste lichele, dar multi sunt acolo fara sa merite. Cum e un vers a celor de la BUG Mafia,"'sa cada cerul pe noi/ca intre timp am devenit niste oi"',si din pacate asta nu de v-a schimba foarte curand.Pacat de noi ca suntem o natie cu un mare potential.Hai ca acum o iau pe politic, dar pe bune ca chiar asa simt.
Am vazut multe locuri,am umblat prin toata Europa si sincer Romania chiar e ce mai frumoasa tara de pe continent, avem cel mai variat relief si doar din turism am putea face bani, lejer n-am putea bate cu tari ca Elvetia, Italia, Spania, Grecia si altele doar la capitolul turism. Pacat, foarte pacat ca nu suntem in stare, resurse am avea.
Eu sunt foarte sceptic la momentul de dupa 01.01.2014. si pe buna dreptate ca stiu ce vb, sunt de cativa ani in Belgia si treaba cu 2014 va spun de pe acuma, (sunt convins) ca nu se va schimba mare lucru. Nu mai tot pune-ti botu la ce cititi prin ziare, vedeti realitatea. Cei care sunteti prin Belgia de mai multi ani, stiti cel mai bine despre ce e vorba.Belgia nu a fost, nu este si nu o sa fie nici dupa 2014 incolo primitoare cu romani. Probabil ca mai sunteti cativa care acum aveti o situatie buna pe aici, si ma puteti contrazice, dar marea majoritate a romanilor din Belgia se descurca greu, asta e adevarul. Bun si sa fie asa, adica din 01.ian.2014 nu mai e nevoie de permise de munca, si ce daca? ce va face sa crede-ti ca o sa gasiti oferte de joburi pe toate gardurile? la fel de greu o sa fie, fiti siguri de asta.In Belgia in fiecare an apare cate o lege noua privitor la rezidenti fie din o tara UE sau Non-UE. Belgia e deja infectata de extrem de multi imigranti (musulmani mai ales) care isi cauta de lucru, credeti ca romanilor o sa le fie viata usoara dupa 2014? hai sa vedem.... nu mai e mult. m-as bucura sincer. In zona Wallona somajul e extrem de ridicat, nici belgienii nu isi gasesc de munca, ce sa mai zic de romani sau alte natii.
Asa ca dragii mei romani, cel mai bun sfat pe care vi-l dau e sa veniti in Belgia doar daca aveti ceva sigur din start si pe cat posibil sa fie pe perioada nedetreminata, mare atentie la tot ce semnati si ideal ar fi sa fiti deja vorbitori buni ai uneia in limbile oficiale din Belgia (olandeza, franceza si/sau eventual germana mai la est), doar engleza nu ajuta prea mult, si sa aveti deja ceva inchiriat din primele zile, iar in prima Luna de cand ati ajuns aici si daca aveti de gand
sa ramaneti mai mult, mergeti la comuna de care apartineti sa va ia in evidenta, e foarte important sa faceti asta.
Daca nu aveti toate chestiile aste de la bun inceput,de recomandat sa nu va aventurati. Eu unul asa am facut,adica am avut ceva sigur din start si e o.k. insa probleme tot am avut, gasesc ei tot felul de motive, le trebuie cel mai mic detaliu nesemnificativ si e sufient sa va faca probleme.Sunt satui pana peste cap de straini, lucrez cu ei ce cativa ani, am ajuns sa ii cunosc destul de bine. Doar plimbati-va un pic prin Bruxelles si o sa vedeti cat de incredibil de multi musulmani si negri sunt pe aici, cu ce credeti ca se ocupa multi dintre ei? Mergeti prin Charleroi, Namur, Liege, Mons si o sa vedeti la fel. E plina Belgia de moschei si mai devreme sau mai tarziu in ritmul asta Limba Araba va deveni oficiala in Belgia.Si stiti de ce vin inca d-astia? pt ca aici primesc bani de pomana, e sistemul ala cu CPAS care le da unora dreptul sa primeasca bani fara sa fi lucrat.Impozitele sunt extrem de mari, din cate stiu cele mai mari din Europa si poate chiar din lume. V-ati intrebat de ce? unul din raspunsuri e d-aia, doar si marocanu ar manca o pita cu familia lui si tot neamu de arabi.Plus de asta chiar am citit un articol ca exista persoane in Belgia care au iesit le pensie fara sa fi lucrat in viata lor, pai si atunci de unde pensie? ei da, aici in Belgia e posibil.
Pe final, aveti mare grija pe unde calcati si la ce usa bateti. Mult noroc la toata lumea si sper sa ma insel cu tot ce am zis dupa 01.01.2014.
Succes si numai bine.

Salutari
Flo2010
Junior
Junior

Locaţie: Charleroi

Următorul

Înapoi la Emigreaza in Belgia