Limba flamanda

Discutii a caror teme nu se incadreaza intr-unul din celelalte forumuri

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

Limba flamanda

Mesajde curiosul pe 31 Ian 2009, 19:26

Vreau sa invat limba neerlandeza,cred ca cel mai usor se prinde ceva daca exista sunetul cu pronuntia.Poate exista cineva care doreste sa facem schimb de materiale(cd-uri,mp3 etc.)ofer franceza in special si cateva inregistrari cu germana, italiana.Mai am o rugaminte,sa ma acceseze doar persoanele care sunt capabile sa poarte discutii cu un om "simplu" fiindca tocmai am incheiat un topic in care vulturii destepti nu dau importanta unui "novice" si unui abia inregistrat pe acest site despre care se spune ca este al romanilor.Cred ca au mai ramas destui pe aici care sa nu se teama de ei.M-am inscris deja la cursul gratuit de flamanda insa nu stiu inca in ce masura ai sanse sa inveti, cand habar nu ai de o boaba .Astept mesaje si pe privat.

Multumesc anticipat
curiosul

Re: Limba flamanda

Mesajde xxmatri pe 31 Ian 2009, 23:13

Nu stiu cat de mult o sa te ajute acest site ...eu m-am uitat un pic pe el si mi s-a parut destul de interesant...http://www.dutchgrammar.com/en/?n=Audio/HomePage.
Multa bafta!
"Cand itzi doresti ceva cu adevarat,tot universul conspira pentru indeplinirea visului tau" Paulo Coelho
xxmatri
Membru
Membru

Locaţie: Bruxelles

Mesajde leukeroemeen pe 31 Ian 2009, 23:27

"Limba flamanda" este dificil de invatat, iar eu nu as fi putut-o invata decat cu ajutor specializat. Adica la scoala.

De ce este difcil?
Pentru ca nu exista o limba flamanda. Exista o limba literara care se numeste neerlandeza si care este comuna in olanda si flandra in special in cercuri academice, in administratie, comunicari de afaceri.

Ceea ce unii sunt tentati sa numeasca limba flamanda este de fapt suma dialectelor din Flandra. Si aceste dialmecte nu sunt putine, nu sunt simple si sunt foarte diferite unul de celalalt.

Se exemplu, eu locuiesc in Flandra Occidentala, iar parintii partenerului meu locuiesc in Brabantul Flamand. Desi aflati la doar 150 de km departare , diferenta lingvistica dintre cele doua regiuni este atat de mare incat este foarte dificil pentru ei sa inteleaga dialectul din Flandra Occidentala. Diferentele sunt mai adanci decat ar parea la inceput.

Daca locuiesti in Flandra trebuie sa existe scoli de seara speciale pentru alohtonii care doresc sa invete limba neerlandeza si in mod normal cursurile ar trebui sa fie gratis, sau suma platita sa fie simbolica, in jur de 10 - 15 euro. Ai putea sa incerci acolo.

Materialele multimedia sunt putine insa totusi exista ceva , care pe mine cel putin la inceput m-a ajutat. Ma refer la cursurile audio de la Pimsleur (asta daca vorbesti engleza) sau daca nu la pachetul Rosetta Stone care contine un curs bazic, insa foarte intuitiv de olandeza (neerlandeza). Daca stii sa folosesti un program de download torrent atunci cauta pe un tracker renumit "Rosetta Stone" si sper ca vei fi mumtumit. Pentru Rosetta Stone nu ai nevoie de cunostinte de alta limba.
leukeroemeen
Guru
Guru

Mesajde curiosul pe 18 Feb 2009, 11:18

Poate mai intereseaza pe cineva.........http://www.internetpolyglot.com/lessons-ro-nl
curiosul

Mesajde Waelsch pe 16 Sep 2009, 11:15

leukeroemeen scrie:Pentru ca nu exista o limba flamanda. Exista o limba literara care se numeste neerlandeza si care este comuna in olanda si flandra in special in cercuri academice, in administratie, comunicari de afaceri.

Da, într'adevãr. Dar în toatã treaba asta, îmi pare tare rãu cã generatiunea actualã (si mai ales Taalunie) fac hãpt pe dos fatã de ceea ce credeau lingvistii de mai ieri. Neerlandeza a fost conceputã ca multimea în care se bagã toate dialectele reunite. În ziua de astãzi se vede ca fiind multimea în care sunt toate dialectele intersectate.

Am un prieten din Lille/Ryssel. De vreo douã luni lucreazã la Anvers/Antwerpen. Ce-i trist, e cã mereu colegii-l corectau. Bãiatul vorbeste flamanda asa ca în Flandra Francezã, dar anversezii se asteaptã la o formã "puritanã", dupã modelul francez. Mi se pare hîd.

Când vorbesc flamanda, o vorbesc cu accentul pe care l-am auzit la niste fosti vecini, un cuplu de vîji din Etterbeek. Si chiar dacã am un vocabular mãrginit, îs mai mândru decât dacã as vorbi ca la NOS Journaal. Cel mai fain e sã asculti muncitorii în tren, si apoi sã bãsãdesti ca ei. Mi se pare rustic :)
Huwelijk op den naasten 7 oktober.
Waelsch
Membru
Membru

Locaţie: Saint-Servais

Mesajde jdeklaas pe 16 Sep 2009, 11:27

:vhh:
Ultima oară modificat de jdeklaas pe 16 Sep 2009, 11:50, modificat 1 dată în total.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~ Aut viam inveniam aut faciam. ~
(I'll either find a way or make one)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
jdeklaas
Senior
Senior

vremea

Mesajde i4s2 pe 16 Sep 2009, 11:48

cum este vremea in belgia? :alien:
i4s2
Junior
Junior

Mesajde MihaiStancu pe 16 Sep 2009, 12:42

acuma se pregateste de ploaie....
MihaiStancu
Moderator
Moderator

Locaţie: Oudenaarde

Mesajde speedyvera pe 16 Sep 2009, 16:45

Poti sa traduci in romaneste te rog frumos :

- Mi se pare hîd
- apoi sã bãsãdesti
- cuplu de vîji

-
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde Waelsch pe 16 Sep 2009, 22:02

speedyvera scrie:Poti sa traduci in romaneste te rog frumos :

- Mi se pare hîd
- apoi sã bãsãdesti
- cuplu de vîji

www.dexonline.ro
Huwelijk op den naasten 7 oktober.
Waelsch
Membru
Membru

Locaţie: Saint-Servais

Mesajde speedyvera pe 17 Sep 2009, 06:49

Waelsch scrie:
speedyvera scrie:Poti sa traduci in romaneste te rog frumos :

- Mi se pare hîd
- apoi sã bãsãdesti
- cuplu de vîji

http://www.dexonline.ro

Merci
Furia si intoleranta sint dusmanii unei bune intelegeri

Gandhi
speedyvera
Guru
Guru

Locaţie: West Vlaanderen

Mesajde beyonce pe 23 Sep 2009, 21:46

beyonce
Membru
Membru

Mesajde beyonce pe 30 Mai 2010, 15:12

Cursurile de olandeza le poti urma (odata aflat in Be la colegiu).Mai intai te adresezi celor de la 'Het huis van nederlands'.Ei iti vor aloca un traiectbegeleider(indrumator,sfatuitor).Aceasta din urma iti va spune printre multe altele de cursul de integrare in Be,pe care daca il urmezi ai cursurile de olandeza gratuit.Cursurile de olandeza incep de la 1.1 si se termina la 5(daca nu gresesc),cate doua module pe an.Daca refuzi cursurile de integrare(ceea ce nu e recomandabil )platesti cursurile de olandeza 100 euro pe nivel(60 cursul+20 manualele si alte materiale printate) in Belgia si 500 de euro in Olanda.
Bafta celor interesati!
beyonce
Membru
Membru

Mesajde beyonce pe 30 Mai 2010, 15:40

beyonce scrie:Cursurile de olandeza le poti urma (odata aflat in Be la colegiu).Mai intai te adresezi celor de la 'Het huis van nederlands'.Ei iti vor aloca un traiectbegeleider(indrumator,sfatuitor).Aceasta din urma iti va spune printre multe altele de cursul de integrare in Be,pe care daca il urmezi ai cursurile de olandeza gratuit.Cursurile de olandeza incep de la 1.1 si se termina la 5(daca nu gresesc),cate doua module pe an.Daca refuzi cursurile de integrare(ceea ce nu e recomandabil )platesti cursurile de olandeza 100 euro pe nivel(60 cursul+20 manualele si alte materiale printate) in Belgia si 500 de euro in Olanda.
Bafta celor interesati!

Uitam sa mentionez de un alt curs format din voluntari ,"Vriend en taal" ,unde se exserseaza conversatie in limba olandeza.Pentru regiunea dvs.va puteti interesa la Gemeente,Het huis van nederlands,Het cultureel centrum,imburgering classus enzovoort.
beyonce
Membru
Membru

Mesajde curioasatare pe 21 Mai 2011, 21:48

[quote="speedyvera"]Poti sa traduci in romaneste te rog frumos :

- Mi se pare hîd
- apoi sã bãsãdesti
- cuplu de vîji

Soro nu pot sa ma mai opresc din ras. :yellgrin: Era si un topic deschis pe forum unde scrii un cuvant care iti trece prin minte. Data viitoare voi alege ''basadesti''( dar nu stiu unde sa-l incadrez) :sqglass: Chiar sunt curioasa in ce zona a tarii( in Romania) se folosesc aceste expresii :yyton:
curioasatare
Junior
Junior

Înapoi la General