echivalare diploma asistent medical

Intrebari si raspunsuri despre Joburi, Cariera, Drept de munca, Independent in Belgia.
Oferte si cereri de servicii/joburi in Belgia.

Moderatori: Moderatori Rombel, Editor Rombel

echivalare diploma asistent medical

Mesajde IonLarisa pe 11 Mar 2009, 18:51

Am o diploma de 3 ani care are urmatoarea titulatura: diploma de asistent medical generalist. Am cerut echivalarea in Belgia si Serviciul de Sanatate din Belgia mi-a dat o negatie deoarece nu suna denumirea cu cea raportata de Romania la U.E.Multumesc pentru oricine ma poate ajuta cu un sfat privind echivalarea.
IonLarisa
Nou venit
Nou venit

Re: echivalare diploma asistent medical

Mesajde chrisdoina pe 11 Mar 2009, 19:00

Ti-au dat si ei un raspuns evaziv, dar te-ai interesat care ar fi denumirea corecta?Unde ai terminat scoala de asistenti?Intii trebuie sa mergi la bucuresti sa-ti scrie pe diploma ca e conforma pentru ue si apoi sa bagi dosarul aici.Calea e de durata si destul de incurcata se cer pe linga diploma si alte hirtii l pentru dosarul din bucuresti.Deci trebuie sa obtii de la ministerul sanatatii o hirtie cum ca diploma ta este conforma cerintelor ue.Pentru actele ce trebe sa le pui la dosar pe linga diploma consyulta topicurile de echivalare a diplomelor.
chrisdoina
Guru
Guru

Mesajde IonLarisa pe 11 Mar 2009, 19:57

Multumesc mult pentru raspuns. Da, am consultat legea privind echivalarea pentru ca au fost draguti si mi-au trimis in plicul cu neechivalarea si fragmente din legea privind echivalarea diplomei de asistent medical aici in Belgia. Singura mea problema a fost ca pe diploma mea nu era "titulara" exact cu ceea ce a dat Romania la UE.
Mai exact pe diploma mea scrie: Assistent medical generalist, iar lor le trebuie sa scrie Diploma de absolvire de asistent medical generalist cu studii superioare de scurta durata.

Multumesc pentru ajutor.
P.S. Am terminat Scoala Postliceala Victor Babes Bucuresti cu durata de 3 ani.
IonLarisa
Nou venit
Nou venit

Mesajde lumi82 pe 14 Feb 2011, 20:00

buna.sunt noua pe aici.sunt un caz mai aparte.am depus dosarul la spf pe data de 26 iunie2010 si nici acum nu am un raspuns si suntem in feb 2011.a mai patit cineva asa ceva?
dosarl meu este complet.
lumi82
Junior
Junior

Mesajde delii pe 16 Feb 2011, 11:21

buna,unde anume ai depus dosarul,la bucuresti?
acolo cam 4 luni dureaza si in belgia inca inca 4 sau 6 depinde de ce studii ai
delii
Junior
Junior

Mesajde mimiella pe 16 Feb 2011, 12:30

lumi82 scrie:buna.sunt noua pe aici.sunt un caz mai aparte.am depus dosarul la spf pe data de 26 iunie2010 si nici acum nu am un raspuns si suntem in feb 2011.a mai patit cineva asa ceva?
dosarl meu este complet.

buna,daca ti-ai depus dosarul la ministerul sanatatii din romania atunci ai de asteptat(mai incearca cu telefoane si cu drumuri pe la minister .eu asa am procedat.in cazul in care dosarul este incomplet apari in tabelele de echivalarea diplomei de asistent medical de la ministerul sanatatii cu dosar incomplet si specificarea actelor care lipsesc. speram ca totul sa fie bine.incearca pe www ms.ro/sectiunea recomandare de echivalareaa diplomei de asistent medical .nu mai retin exact ,stiu doar ca e vorba de un tabel . Sper ca informatiile mele sa iti fie de folos.mult succe.s
mimiella
Junior
Junior

Mesajde lumi82 pe 16 Feb 2011, 20:40

dosarul este depus la spf belgia
lumi82
Junior
Junior

Mesajde mtk pe 16 Feb 2011, 22:10

IonLarisa scrie:Multumesc mult pentru raspuns. Da, am consultat legea privind echivalarea pentru ca au fost draguti si mi-au trimis in plicul cu neechivalarea si fragmente din legea privind echivalarea diplomei de asistent medical aici in Belgia. Singura mea problema a fost ca pe diploma mea nu era "titulara" exact cu ceea ce a dat Romania la UE.
Mai exact pe diploma mea scrie: Assistent medical generalist, iar lor le trebuie sa scrie Diploma de absolvire de asistent medical generalist cu studii superioare de scurta durata.

Multumesc pentru ajutor.
P.S. Am terminat Scoala Postliceala Victor Babes Bucuresti cu durata de 3 ani.

Scoala postliceala de 3 ani nu inseamna studii superioare de scurta durata... Deci, daca pe langa scoala postliceala nu ai avut si o anumita vechime (5 ani, pare-mi-se) nu ai primit de la Ministerul Sanatatii din Romania acel Certificat de Conformitate ci Recomandare, caz in care Celula de mobilitate nu echivaleaza studiile ci va da o negatie. Acea negatie si actele IN ORIGINAL le depuneti la Ministerul Comunitatii Franceze si vei obtine echivalarea. De consultat si: http://www.equivalences.cfwb.be/emploi_ ... asp#quatre Mult succes.
Nu lua viata prea in serios niciodata. Oricum nimeni nu iese viu din ea.
mtk
Initiat
Initiat

Locaţie: Romania

Mesajde persicuta pe 17 Feb 2011, 16:01

Pt Larisa;

Si eu am depus singura actele aici.
La inceput mi-au dat negativ,si asa cum si tie ti-au trimis documentatie,ai sa vezi acolo ca scrie studii superioare si alaturi -facultate-universitate(pt ca dupa 2007 si la noi s-au infiintat asa ceva).
cu acel negativ am trimis la min.com.franceze si dupa 6 luni mi-au acceptat A2.
am uitat sa spun ca eu am lucrat 7.5 ani in romania pe reanimare si aveam si grad de asistent principal.
doar ca aici am mai urmat scoala la k.u.leuven pt A1,pt ca nu aveam voie sa lucrez pe reanimare cu A2.
oricum mult succes,doar ca nu spera prea mult.
oricum,pt inceput daca nu visezi la o sectie in spital,e bine si asa cu A2.
BAFTA!
persicuta
Initiat
Initiat

Mesajde lumi82 pe 25 Feb 2011, 19:35

dosarele sunt blocate pana in iunie la spf belgia {cei ce au postliceala}
lumi82
Junior
Junior

Mesajde alerim pe 06 Mar 2011, 14:28

ptr persicuta
Te rog daca poti sa-mi spui exact ce acte ai depus la Celula de Mobilitate si care, trebuie apostilate. Daca stiti cumva contul in care se poate plati taxa ptr depunerea dosarului, cei 123-124 euro, va rog afisati-l! Multumesc!
alerim
Nou venit
Nou venit

Mesajde madyy pe 14 Mar 2011, 22:32

SALUTARE TUTUROR.AM DEPUS ACTELE LA SPF BELGIA PE DATA DE 10 MARTIE,VA DAU LISTA CU CE NE TREBUIA
CERTFICAT DE COMPETENTE VIZAT DE INSPECTORAT APOSTILAT SEROX DUPA ELE SI TRADUCERE
FOAIE MATRICOLA DE LA POSTLICEALA.........................................LA FEL
PLAN DE INVATAMANT ............................................................LA FEL
CERTIFICATUL de la ministerul ro...............................................la fel
CERTIFICAT DE LIBERA PRACTICA DE LA OAMMR.............................LA FEL
ADEV DE LA OAMMR CA NU AU EX ABATERI....................................LA FEL
CAZIER JURIDICIAR DOAR TRADUS
COPIE SIMPLA DE PE CI
CAM ASTA AM DEPUS EU SI NU AM AVUT PROBLEME.TAXA DE 124 DE EURO NU SE PLATESTE NU MI-AU CERUT-O.PT CINE VREA SA VB CU MINE VA LAS O ADRESA DE MESS madyy1974
madyy
Junior
Junior

Re: Echivalare diplome de asistent medical Generalist

Mesajde daniel65 pe 27 Mar 2011, 20:06

Recunoasterea automata a diplomelor

Asistenţii medicali generalişti care au început şcoala postliceală sanitară după 1 ianuarie 2007 vor putea solicita locuri de muncă în statele UE în aceleaşi condiţii ca şi colegii care au studii superioare. Diplomele care vor avea trecut ca titlu de calificare asistent medical generalist cu studii post-liceale sunt conforme şi vor fi recunoscute prin sistemul automat de recunoaştere. Drept urmare, profesioniştii care vor solicita de la Ministerul Sănătăţii documentul de recunoaştere a calificării profesionale vor primi un certificat de conformitate, care în momentul de faţă se eliberează doar asistenţilor medicali absolvenţi de studii superioare, în timp ce asistenţii medicali cu şcoli postliceale primesc o recomandare. Diplomele asistenţilor medicali cu studii post-liceale care au finalizat şcoala până în 2009 nu sunt recunoscute prin sistemul automat, de aceea statele membre UE în care doresc să îşi găsească un loc de muncă au dreptul de a solicita măsuri compensatorii, de exemplu susţinerea unui examen sau un stagiu practic.
Asistenţilor medicali cu şcoală postliceală, începând cu absolvenţii din 2010 nu li se vor mai impune măsuri compensatorii.
Introducerea titlului de asistent medical generalist cu studii post-liceale în lista titlurilor privind calificările profesionale a avut loc la finalul anului trecut după ce România, dar şi alte state au notificat Comisia Europeană, cerând adăugarea unor noi titluri în lista celor recunoscute prin sistemul automat.

ASTA ZICE NOUA LEGE ACUM CINE NU STIE ,SA TACA ....STUDIILE SANT COTATE CA FIIND CU STUDII SUPERIOARE DE SCURTA DURATA ,SI SANT AUTOMAT RECUNOSCUTE ..IN STATELE UE ,PE DIPLOMA TREBUIE SA SCRIE PE EA ASA: CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE : IN ETC. DE AS. MED. GENERALIST ORI ALTA SPECIALITATE.. :yyton:
daniel65
Nou venit
Nou venit

Re: Echivalare diplome de asistent medical Generalist

Mesajde daniel65 pe 27 Mar 2011, 20:07

Recunoasterea automata a diplomelor

Asistenţii medicali generalişti care au început şcoala postliceală sanitară după 1 ianuarie 2007 vor putea solicita locuri de muncă în statele UE în aceleaşi condiţii ca şi colegii care au studii superioare. Diplomele care vor avea trecut ca titlu de calificare asistent medical generalist cu studii post-liceale sunt conforme şi vor fi recunoscute prin sistemul automat de recunoaştere. Drept urmare, profesioniştii care vor solicita de la Ministerul Sănătăţii documentul de recunoaştere a calificării profesionale vor primi un certificat de conformitate, care în momentul de faţă se eliberează doar asistenţilor medicali absolvenţi de studii superioare, în timp ce asistenţii medicali cu şcoli postliceale primesc o recomandare. Diplomele asistenţilor medicali cu studii post-liceale care au finalizat şcoala până în 2009 nu sunt recunoscute prin sistemul automat, de aceea statele membre UE în care doresc să îşi găsească un loc de muncă au dreptul de a solicita măsuri compensatorii, de exemplu susţinerea unui examen sau un stagiu practic.
Asistenţilor medicali cu şcoală postliceală, începând cu absolvenţii din 2010 nu li se vor mai impune măsuri compensatorii.
Introducerea titlului de asistent medical generalist cu studii post-liceale în lista titlurilor privind calificările profesionale a avut loc la finalul anului trecut după ce România, dar şi alte state au notificat Comisia Europeană, cerând adăugarea unor noi titluri în lista celor recunoscute prin sistemul automat.

ASTA ZICE NOUA LEGE ACUM, CINE NU STIE ,SA TACA ....STUDIILE SANT COTATE CA FIIND CU STUDII SUPERIOARE DE SCURTA DURATA ,SI SANT AUTOMAT RECUNOSCUTE ..IN STATELE UE ,PE DIPLOMA TREBUIE SA SCRIE ASA: CERTIFICAT DE COMPETENTE PROFESIONALE : IN ETC. DE AS. MED. GENERALIST ORI ALTA SPECIALITATE.. :yyton:, CITITI PE SITEUL WWW. OAMR .RO , daca mai e afisat, a fost acolo un articol referitor la treaba de mai sus cu legea nr....,cu tot..nimeni nu citeste, dar toti isi dau cu parerea..sa caut exact legea si o sa o pun si pe aia aici...,DECI DRAGILOR ASTA E...CINE ARE DIPLOMA INCEPAND CU 2010 E SUPER OK ,CEI INAINTE DE 2010 TREBUIE SA AIBA 5 ANI LUCRATI DIN ULTIMI 7 ALTFEL NU MERGE.. daca aveti nelamuriri scrieti la e-mail dtb730@yahoo.ca ,eu mai am experienta si in Italia ca asistent medical.
daniel65
Nou venit
Nou venit

Mesajde mimiella pe 30 Mar 2011, 12:19

Buna ziua.
Ma scuzati ca ma bag si eu in seama dar, am o nelamurire si sper ,daca se poate sa primesc un raspuns.
Pe data de 3 martie am depus actele pentru echivalare ,ieri am primit acasa o scrisoare de la ei in care mi se cere o declaratie cu numarul exact de ore de stagiu din spital, mentionez ca in planul de invatamant scrie clar numarul de ore .Acum nu stiu in ce directie sa ma indrept ,carei persoane pot sa ii cer un astfel de document, Daca aveti un raspuns la nelamuririle mele va multumesc anticipat.
mimiella
Junior
Junior

Următorul

Înapoi la Joburi/Cariera/Drept de munca/Independent